YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye katliama sessiz kalmadı
Türkiye katliama sessiz kalmadı
28 Temmuz 2013 12:30
Mısır güvenlik güçlerinin Adeviyye Meydanı'nda demokrasi yanlılarına ateş açması sonucu yüzlerce kişinin ölümü ve binlerce kişinin yaralanması, yurdun birçok yerinde protesto edildi.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen, aralarında kadınların da bulunduğu bir grup, Mısır'da demokrasi yanlılarına ateş açılmasını protesto etmek ve askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermek amacıyla Taksim'de bir araya geldi.

Ellerinde Türk ve Mısır bayraklarının yanı sıra Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, AKM ile Cumhuriyet Anıtı arasındaki alana hasır sererek birlikte namaz kıldı.

Çevredeki vatandaşlar, meraklı gözlerle grubun etrafında toplanırken, gruptakiler Kur'an-ı Kerim okuyup, topluca dua etti.

Gruptakiler, bir süre bekleyişlerini sürdürdükten sonra buradan ayrıldı.
Bu arada, Genç Haraket platformunun Fatih Saraçhane Parkı'nda "7 gün 7 gece" parolasıyla başlayan dayanışma eylemi bugün de devam etti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), güvenlik güçlerinin Mısır'daki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına ateş açmasını protesto etti.

Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan AGD üyesi grup, "Mısır'a selam, direnişe devam" "Her yer Mısır, her yer direniş", "Paşaların tankı yıldıramaz halkı" "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" şeklinde slogan atarak Mısır'da yaşanan katliamlara tepki gösterdi.

Mısır güvenlik güçlerinin demokrasi yanlılarına yönelik silahlı saldırısı Şanlıurfa'da protesto edildi, Karabük ve Bayburt'ta ise saldırıda yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ağrı'da, Anadolu Gençlik Derneği Şubesi öncülüğünde toplanan bir grup sivil toplum kuruluşu üyesi, Mısır'da demokrasi yanlılarına ateş açılmasını protesto ederek, hayatını kaybedenler için dua okudu.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde de Fikir ve Eğitim İçin Dayanışma Derneği öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, güvenlik güçlerinin Mısır'daki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına ateş açmasını protesto etti.

Tekirdağ'da Rüstem Paşa Camisi'nde kılınan teravih namazının ardından Tuğlalı Park'ta toplanan bir grup Mısır'ın Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı ve dua okudu.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Siverek ilçesinde de Adeviyye Meydanı'nda yüzlerce kişinin ölümü, binlerce kişinin de yaralanmasına neden olan Mısır güvenlik güçlerinin silahlı saldırısı, protesto edildi.

Kütahya'da yaklaşık bin kişilik bir grup, Mısır'da demokrasi yanlılarına ateş açılarak şehit edilenler için gıyabi cenaze namazı kıldı ve olayı protesto etti.

Mısır'da yaşanan katliam, Antalya, Kırıkkale, Sivas, Eskişehir, Kayseri, Diyarbakır, Adana, Mardin, Konya, Samsun, Erzurum, Bursa, Çanakkale, Sakarya, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Erzincan'da da protesto edilmişti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler