YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye kanıyla da Gazze'nin yanındaydı"
"Türkiye kanıyla da Gazze'nin yanındaydı"
28 Mayıs 2015 14:52
Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Kurulu Üyesi İsmail Heniyye, "Türkiye, Mavi Marmara'da verdiği şehitlerin kanıyla da Gazze'nin yanındaydı" dedi.

Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Kurulu Üyesi ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye'nin oğlu Abdusselam İsmail Heniyye, yaptığı açıklamada, Gazze'nin, Türkiye'nin desteğini her zaman hissettiğini söyledi.

Türkiye'nin, Gazze'ye sadece maddi destekte bulunmadığını ifade eden Heniyye, "Türkiye, Gazze'nin yanında sadece mal ve kelimelerle durmadı. Mavi Marmara'da verdiği şehitlerin kanıyla da bizimleydi. Kanıyla yanımızda duranın sözünde durmaması mümkün değil. Türkiye, Gazze ablukasını kaldırmak için elinden gelen çabayı sarf edip, imar için verdiği sözün arkasında da durdu" dedi.

Gazze'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini taşıyan bir stadyum inşa etmeyi düşündüklerini aktaran Heniyye, şöyle konuştu:

" Türkiye-Gazze ilişkileri bölgede en güçlü ilişkilerden biridir. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Filistin'i ziyareti, liderlerin Türkiye'de yapılacak seçimlerle meşgul olmalarına rağmenGazze meselesini Türkiye'nin gündeminden hiç düşürmedikleri malumdur. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), yürüttüğü projelerle Filistin halkının gönlünü kazandı. İsrail'in 8 yıldan bu yana Gazze'ye uyguladığı abluka döneminde ve İsrail'in Gazze'ye 51 gün süren son saldırılarında Türkiye'nin pozisyonunu daha fazla hissettik, Türkiye'nin bu tutumu, bölgede amansız bir saldırıya uğrayan halkımızın moralini yükseltti."

Heniyye, bu ayın sonunda Gazze'de, Türkiye'nin finanse edeceği toplu düğün töreniyle 4 bin gencin dünya evine gireceğini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistinlilerin kalbinde özel bir yeri vardır. Babamın, torununa Erdoğan ismini vermesi bunun bir ispatıdır. Gazze halkı, Erdoğan'ın birkaç yıl önce gerçekleşmesi planlanan ziyaretini bekliyor" dedi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler