YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, İtalya'ya kaçan firari ataşeleri geri istedi
Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, FETÖ soruşturmaları kapsamında Türkiye'ye çağrılmalarının ardından İtalya'ya kaçan askeri ataşelerin iadesi için İtalyan Makamlar nezdinde girişimlerde bulundu.
Türkiye, İtalya'ya kaçan firari ataşeleri geri istedi
11 Ağustos 2016 / 16:47 Güncelleme: 11 Ağustos 2016 / 17:59

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Yunanistan'dan geri çağrılınca kayıplara karışan ve İtalya’ya kaçtıkları tespit edilen, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli iki askeri ataşe için İtalyan makamları nezdinde girişimlerde bulundu.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğinin, 6 Ağustos’ta Yunanistan’ın Igoumenitsa Limanı'ndan aileleriyle birlikte İtalya’ya doğru hareket eden Atina Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç için İtalyan makamlarıyla temas halinde olduğunu belirtildi.

YUNAN MAKAMLARI TESPİT ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sabah yaptığı açıklamada, "Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç, 6 Ağustos Cuma’yı Cumartesi'ye bağlayan gece özel araçları ve aileleriyle feribotla İtalya‘ya doğru hareket etmiştir.

Bizim talebimiz üzerine sınırlardaki kameralar incelendi ve Yunan makamları bunu tespit etti. 

Tunç’un kardeşi Hollanda’da yaşıyor. Oraya kaçmış olabileceği ihtimalini de değerlendirerek İtalya, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri nezdinde gerekli çalışmaları yapıyoruz ki Türkiye’ye geri getirelim." demişti.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler