YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, İsrail'e nota verdi. Genelkurmay sert bir açıklama ile uyardı...
Türkiye, İsrail'e nota verdi. Genelkurmay sert bir açıklama ile uyardı...
14 Şubat 2009 18:10
Türkiye, İsrail'e nota verdi. Genelkurmay sert bir açıklama ile uyardı...

Ankara, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı general Avi Mizrahi'nin sözlerine sert tepki gösterdi.


İsrail'e nota veren Dışişleri Bakanlığı, özür dilenmesini talep etti. İsrail Büyükelçisi Levy ise açıklamanın Kara Kuvvetleri Komutanı'nın şahsi düşüncesi olduğunu söyledi.


Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı'nın sözleri gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, hiçbir şekilde kabul edilemez, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan ve en önemlisi de iki ülke arasındaki millî menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadeler olduğu değerlendirilmiştir" denildi.


İşte Genelkurmay'ın açıklaması:


Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:


''13 Şubat 2009 günü İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı'nın uluslararası bir toplantıda yapmış olduğu konuşmaya ilişkin bazı sözler basında yer almıştır.


Basında yer aldığı şekliyle ve söz konusu kişiye atfedilen sözlerin gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, hiçbir şekilde kabul edilemez, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan ve en önemlisi de iki ülke arasındaki milli menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadeler olduğu değerlendirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile olan ilişkilerine önem verdiğini düşündüğümüz İsrail Genelkurmay Başkanlığı'nın konuya açıklık getirmesini beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.''


İSRAİLLİ GENERAL NE DEMİŞTİ?


İsrail Kara Kuvvetleri komutanı, Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e yönelik “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” sözlerine “aynaya bak” diyerek cevap vermişti.


Yabancı askeri temsilcilerin katıldığı bir toplantıda konuşan Mizrahi, Türklerin uzun yıllar önce Ermenileri katlettiğini, aynı politikanın bugün de Kürtler üzerinde sürdürüldüğünü iddia etmişti.


General, İsrail’i Filistin topraklarını işgal etmekle suçlayan “Başbakan Erdoğan’ın ülkesinin Kuzey Kıbrıs’ı işgal ettiğini” savunmuştu.


İsrail Kara Kuvvetleri komutanı, Erdoğan’ın İsrail’in BM’den çıkarılması çağrısını da hatırlatmış ve “Böyle bir durumda, Türkiye de İsrail’in yanına eklenmelidir.” demişti.GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler