YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye IŞİD petrolü satıyor' yalanı böyle çöktü!
Paralel medyanın "IŞİD petrolü Türkiye üzerinden satılıyor" diyerek yapmaya çalıştığı algı operasyonu çöktü. Örgüt, petrolün bir kısmını Esed rejimine, geri kalanını da tacirler üzerinden Dubai'ye satıyor.
'Türkiye IŞİD petrolü satıyor' yalanı böyle çöktü!
31 Ekim 2014 / 08:13 Güncelleme: 31 Ekim 2014 / 08:25

Sabah Gazetesi, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı ve sınır ticareti yaptığı iddialarını boşa çıkaran bilgilere ulaştı.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, IŞİD petrolünün dağıtım hattını ortaya çıkarmak için 'Tahkikat Komisyonu' kurdu. Bu komisyonun çalışması, IŞİD'in elindeki petrolü kimlere sattığını tespit etti. Hem Türk hem de Irak istihbarat birimleri IŞİD'in elindeki petrolü, iki kanaldan sattığını belirledi.

Buna göre, örgüt petrolün önemli bölümünü Esed rejimine yakın unsurlara satıyor. Irak'ın bazı bölgelerinden çıkarılan petrol de Kürt tacirler üzerinden İran ve oradan da Dubai'ye geçiyor. Komisyon, IŞİD petrolüne aracılık ettiği tespit edilen tacirlere de ağır cezalar vermeye hazırlanıyor. 

Erbil'de koalisyon zirvesi

ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı kurulan koalisyon temsilcileri geçtiğimiz günlerde Erbil'de bir araya geldi. Toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada, Avustralya temsilcileri de katıldı.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Peşmerge Bakan Vekili Hacı Osman'ın da katıldığı toplantıda 6 Ağustos'ta Erbil'in de kapısına dayanan IŞİD'in bölgedeki varlığı, petrol başta olmak üzere ekonomik kaynaklarının kurutulması ve mücadele stratejisi masaya yatırıldı. 

En büyük gelir kapısı

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Birimi'ne göre, IŞİD Suriye ve Irak'taki rafinerilerden sağlanan petrolün satışından günde 1 milyon dolar civarında gelir elde ediyor.

Bölgesel Kürt Yönetimi ve yerel kaynaklardan edilen bilgiye göre, IŞID'in sattığı petrol ve petrol ürünlerinin kimler tarafından alındığının belirlenmesi için kapsamlı bir istihbarat ağı oluşturuldu.

Son iki üç haftadır gelen bilgi akışı IŞİD kontrolünde olan bölgelerden çıkarılan petrolün Irak'taki Kürtler'e oradan da İran üzerinden Dubai'ye götürüldüğünü ortaya koydu. 

Suriye anlaşma imzaladı

İstihbarat bilgileri, IŞİD'in elindeki petrolün Türkiye'ye satıldığı iddialarının da asılsız olduğu ortaya çıkardı.

Yine Washington-Erbil arasındaki istihbarat akışına göre, Esed IŞİD'le petrol alım anlaşması yaptı. Bölgesel Kürt Yönetimi, IŞİD kaynaklı petrolün kendi topraklarından geçmemesi için bir dizi tedbir aldı.

Washington ve Ankara destekli istihbaratları değerlendirerek 'Tahkikat Komisyonu' kurdu. Gelen ilk bilgiler, IŞİD'in en büyük gelir kapısının Suriye Merkezi Hükümeti olduğunu ortaya koydu. 

Türkiye'den satış imkansız

Bölgesel Kürt Yönetimi'nden üst düzey bir yetkili, Irak petrolünün Türkiye üzerinden satışının imkânsızlığını şu sözlerle anlattı:

"IŞİD'in Suriye'de çıkarılan petrolü tacirler üzerinden nereye sattığını inceliyoruz. Sorumlular ortaya çıkarılsa cezai yaptırımla karşılaşacak." 

Kupon alıp satıyorlar

Bu ticaretin önemli bölümünü Suriye'nin Rakka şehrinden çıkarılan petrol oluşturuyor. IŞİD petrolünün İran'a oradan da Dubai üzerinden uluslararası pazarlara satışında şu yol izleniyor:

Erbil'de Kürt Bölgesel Yönetimi'den kupon alan tacirler bununla petrol satışı yapıyor. Bu belge karşılığı 100 ton ihracat satış izni olmasına karşın 200-300 tonluk bir satış yapılıyor. Ancak belge üzerinde bu rakam 100 ton olarak görünüyor. 

Musul petrolü Kürt yönetiminde

Kuzey Irak petrolü Ceyhan'dan uluslararası pazarlara açılırken, günlük sevkiyatın artırılması planlanıyor. Sevkiyatın 2015 yılında 1 milyon varile çıkarılması hedefleniyor.

Kerkük'e de petrol ihracatı için bir hat bağlandı. Kerkük'ün Musul üzerinden giden hattı IŞİD tarafından kullanılmaz hale getirildiği için yeni hat Erbil üzerinden, Tak Tak sahası boyunca gidiyor. Musul'daki petrol yatakları ise Kürt Yönetiminin kontrolünde bulunuyor.

Kaçak geliri kesmeye çalışıyorlar

ABD ve Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, IŞİD militanlarının en önemli gelir kaynaklarından olan petrol kaçakçılığına engel olmak için iş birliği yaptıkları da bildirildi.

Örgüt, petrol sahaları ve rafinerilerini ele geçirdikten sonra fidye, haraç ve benzer yollarla elde ettiği gelirlerini, kaçakçılık şebekeleri eliyle sattığı petrolle de destekliyor. ABD'nin enerji temsilcisi vekili Amos Hochstein, "Bölgesel hükümet ile iş birliği yapıyoruz ve kaçak sevkiyatı engellemeye çalışıyoruz" dedi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler