YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Irak'ı bölmez ama...
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Türkiye'nin Irak'ı bölmeyeceğini ama Irak politikalarının Irak'ı bölebileceğini söyledi.
Türkiye Irak'ı bölmez ama...
15 Kasım 2012 / 14:59 Güncelleme: 15 Kasım 2012 / 15:12

Hawrawi, 'Özellikle Türkiye'nin, Irak'ın iç işlerine karıştığı iddialarını kesinlikle reddetmemiz gerekir.' dedi.

Hawrawi, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Irak'ın parçalanması korkusuna değinerek, ''Ben Türk hükümetiyle görüşüyorum. Türkiye, Irak'ı bölmez ama Irak politikaları Irak'ın bölünmesine neden olabilir. Bu komşularının bir suçu değil. Özellikle Türkiye'nin, Irak'ın iç işlerine karıştığı iddialarını kesinlikle reddetmemiz gerekir'' diye konuştu.

Ateşi körüklemenin anlamı olmadığını ifade eden Hawrami, şunları söyledi:

''Türkiye'yi kötü bir aktör olarak göstermenin anlamı yok. Bu ne Irak'ın çıkarına ne de jeopolitik çıkarlara yardım edecek bir şey. Hükümetim adına tamamen bu suçlamaları reddediyorum. Türkiye Cumhuriyeti ile nasıl çalıştığımızı biliyoruz. İyi ilişkilerimizin olmasından dolayı bununla gurur duyuyoruz. Bunu yaparken Irak aleyhine bir şey yapmak istemiyorum. Biz Irak'ın birleşik, istikrarlı ve güvenli olmasını istiyoruz. Biz Irak Anayasası'na göre hareket ediyoruz. Sorunlarımız Türkiye tarafından kaynaklanmıyor, bu bizim içimizden geliyor.''

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin ekonomik kalkınma açısından iyi yolda ilerlemeye çalışıltığını dile getiren Hawrami, ''Irak'ın birliği ancak farklılıklarını tanımasıyla sağlanabilir'' dedi.

Irak Kürt Bölgesinde büyük miktarda petrol ve doğalgaz bulunduğunu dile getiren Hawrami, ''Bunun bir şekilde pazara gitmesi lazım. Kürdistan'ın 1-2 milyon varillik potansiyeli de var. Bir şekilde bunları ihraç etmesi gerekiyor. Biz 3 milyon varilin bir parçasıyız. Bizim bölgemizdeki istikrar sayesinde 3 milyon varilin geçiş koridoruyuz'' diye konuştu.

Hawrami, kötü politikacılara rağmen çalışmaya devam ettiklerini belirterek, ''Biz her şeyi Türkiye'ye aktarmıyoruz, gelir paylaşımımız Bağdat ile ortak oluyor. Türkiye ile iyi çalışıyoruz diye niye herkes rahatsız oluyor  'Türkler Irak'ı ayırmaya çalışıyor' demeyelim. Biz sadece haklarımızı istiyoruz'' ifadelerini kullandı. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler