YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Irak ve İran'dan IKBY'ye ortak bildiri!
Türkiye-Irak-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından ortak bildiri kabul edildi. 3 bakan, IKBY'nin referandumuna net bir biçimde karşı olduklarını kaydetti.
Türkiye, Irak ve İran'dan IKBY'ye ortak bildiri!
21 Eylül 2017 / 12:09 Güncelleme: 21 Eylül 2017 / 12:17

Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu görüşmeleri için ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Irak-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nda Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya geldi.

Toplantının ardından kabul edilen ortak bildiride, üç bakanın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumu görüştükleri kaydedildi.

Bildiride, "Toplantıda bakanlar, Irak'ın siyasi birlik ve toprak bütünlüğü konusundaki kesin kararlılıklarını tekrar teyit etti." ifadesine yer verildi.

Bakanların, terör örgütü DEAŞ'a karşı büyük bir zafer elde edilerek Ninova vilayetinin kurtarılmasını memnuniyetle karşıladığı belirtilen bildiride, Irak halkının tamamının DEAŞ'a karşı savaştaki azim, taahhüt ve kararlılığı vurgulandı.

Hala DEAŞ'ın kontrolünde bulunan alanların kurtarılmasının önemine odaklanılması gerektiği ifade edilen bildiride, Irak'ta kalıcı güvenlik ve istikrara ulaşılabilmesi için kurtarılan yerlerde de DEAŞ sonrası istikrarın sağlanmasının ehemmiyetine dikkati çekildi.

"REFERANDUMA NET BİR ŞEKİLDE KARŞIYIZ"

Bildiride, IKBY'nin yapmayı planladığı referanduma ilişkin "Bakanlar, IKBY'nin 25 Eylül 2017'de yapmayı planladığı ve Irak'ın DEAŞ'a karşı çok zor elde ettiği kazanımları tehlikeye atan referanduma ilişkin endişelerini ifade etti. Üç bakan, IKBY'nin yapmayı planladığı referandumun anayasaya aykırı olması ve bölgede bastırılması zor yeni ihtilaflara yol açma riski taşıması konusundaki kaygılarını da belirtti. Türkiye, Irak ve İran dışişleri bakanları, referanduma net bir biçimde karşı olduklarını kaydetti. Bakanlar, IKBY liderliğini referandumu düzenlemekten kaçınması konusunda uyarmaya karar verdi. Referandumun Kürtlere ve IKBY'ye herhangi bir faydasının olmayacağının altını çizen bakanlar, bu bağlamda, eş güdüm içinde karşı tedbirler almayı göz önünde bulundurma hususunda mutabık kaldı" ifadelerine yer verildi.

Bağdat ve Erbil arasındaki meselelerin tek çözümünün Irak anayasası çerçevesinde yapıcı diyalog yoluyla sağlanabileceği belirtilen bildiride, "Bakanlar, bu gerginliğin çözümü ve kontrol altına alınması konusunda Türkiye ve İran'ın desteğinin önemine vurgu yaptı. IKBY'nin referandumu iptal etmesi konusunda ikna edilmesi için ortak uluslararası çabaya ihtiyaç duyulduğunu tekrarladılar. Bu çerçevede, uluslararası topluma bu konuya müdahil olmaya devam etmesi çağrısını yinelediler" ifadelerine yer verildi.

vebali benden gitsin.
 // hursit dilaver
sağında ve solunda olanlar Şİİ.tekrar yazayım Şİİ.ve bebeleri hazreti hüseyn intikamı için kaynar suya atan HAŞDİ ŞABI başkanları.bunlar SÜNNİ barzaniyi yıkacaklar ve ve o bölgeyi de haşdi şabi ve PKK ile beraber Şİİ edecekler. bunların arasında Şİİ TÜRKMENLER de var,haşdi şabide asker ve sünnileri yakacaklar. YENİ BİR GÖÇE HAZIR OLUN.YA DA BARZANİYE DESTEK OLUN.ADAM APTAL DEĞİL.50 YILLIK PETROL ANLAŞMASI VAR BİZLE.BİZE DÜŞMAN OLMAZZZ.koridoru bir tek barzani ile önleriz.BARZANİ GİDERSE KORİDOR İRAN SINIRINA KADAR HAZIR OLUR.VE PETROL KÖRFEZDEN AKDENİZE AKAR.BİZ DE SEYREDERİZ.unutmayın emi.bunu bizden de isteyen çok.başta FETÖ VE ÇANAK YALAYICILARI. bakın merkel ise gizli işgalci....
21 Eylül 2017 Perşembe 17:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler