YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile Rusya arasında normalleşme sinyalleri
24 Kasım'da sınır ihlali yapan Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye, olayda hangi tarafın hatalı olduğunun araştırılması için kurulmasını önerdiği komisyon teklifinin hala geçerli olduğunu belirtiyor.
Türkiye ile Rusya arasında normalleşme sinyalleri
30 Mart 2016 / 09:07 Güncelleme: 30 Mart 2016 / 09:55

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Ankara tarafından Moskova yönetimine yapılan ‘araştırma komisyonu kurulmasına yönelik teklifin, bugün için de geçerliliğini koruduğunu açıkladı.

YUMUŞAMA RUSYA'YA BAĞLI

24 Kasım 2015’te sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından gerilen Ankara-Moskova ilişkileri yumuşama eğilimine girdi. Dışişleri yetkililerine göre, iki ülke ilişkilerinin düzelmesi, daha çok Moskova’nın tavrına bağlı.

Yetkililer, Türkiye’nin krizin ardından gerçekleştirilen görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov’a sunulan, “araştırma komisyonu kurulması” yönündeki teklifinin halen geçerliliğini koruduğunu dile getiriyorlar.

Ankara’ya göre komisyonun kurulması, hatalı olan tarafın ortaya çıkması ve ilişkilerin düzelmesi için büyük önem taşıyor.

TEKNİK İNCELEME YAPACAK

Çavuşoğlu’nun sunduğu öneri, askeri, sivil ve uzman akademik isimlerden oluşacak bir komisyonun oluşturulacak.

Söz konusu komisyon 24 Kasım olayı ile ilgili, radar izlerinden uçuş rotalarına, telsiz konuşmalarından uydu kayıtlarına kadar, tüm verilerin masaya yatırılarak raporlaştırılmasını öngörüyordu.

YUMUŞAMA SİNYALLERİ

Uluslararası kaynaklar, son dönemde yapılan açıklamalara ve ticari gelişmelere bakıldığında iki ülke ilişkilerinin yumuşama dönemine girebileceğine dikkat çekiyor.

GÖRÜŞME İZMİR'DE SÜRÜYOR

Aylardır süren krizin ardından, Rus askeri heyeti uçak krizi sonrası ilk kez Türkiye’ye geldi. Büyük bir gizlilik içerisinde Türkiye’ye gelen heyet, hemen helikopterle Foça İlçesi'ndeki Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı’na geldi.

Öte yandan, Rus heyetinin kritik Türkiye ziyareti için güvenlik önlemleri de hem emniyet, hem de askeri düzeyde artırıldı. Sessizce Foça İlçesi'ne gelen heyet, korumalar eşliğinde üsse giriş yaptı. Rus heyetinin bugün Türkiye'den ayrılacağı belirtildi.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler