21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın193,342
 • BIST94.662
 • Dolar4,7549
 • Euro5,4936
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2475
 • İstanbul28 °C
 • Ankara23 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya25 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır30 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile batının farkı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,'Batının temel keni çıkarları, biz de Türkiye olarak ülkemizin çıkarlarına bakıyoruz ama bizim dikkat ettiğimiz başka bir konu var, o da hak kavramıdır.' dedi.
Türkiye ile batının farkı
01 Aralık 2011 / 20:29 Güncelleme: 01 Aralık 2011 / 20:36

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, batının temel hareket noktasının, ülkelerinin çıkarlarına dayandığını belirterek, ''Biz de Türkiye olarak ülkemizin çıkarlarına bakıyoruz ama bizim dikkat ettiğimiz başka bir konu var; hak kavramına biz çok dikkat ediyoruz. Bir kişi, bir toplum, bir düşünce haklıysa biz ondan yanayız'' dedi.

 Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce Conrad Oteli'nde düzenlenen ''Türk-Arap Medya Forumu''nun ardından, foruma katılan Arap ülkelerinden basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yemenli bir gazetecinin, ''Neden çifte standart oluyor dünyada  Neden bazı ülkeler, demokrasisi olmadığı halde başka ülkelerde demokrasi empoze etmeye kalkabiliyor. Neden bütün dünya ülkelerinde demokrasi olamıyor  Neden yoksul ülkeler illaki demokratik olmak zorunda Yemen, Suriye gibi. Körfez ülkelerde neden demokrasi olamıyor '' sorusu üzerine Arınç, şu cevabı verdi:

''Bu çelişkileri çözdüğümüz anda zaten dünyada oluşan olayları da bizim bölgelerimizle ilgili konular başta olmak üzere çözmüş olacağız. Unutmayınız ABD'nin Hürriyet Heykeli'ni hepimiz biliyoruz. Özgürlük mücadelesinde veya demokrasi konusunda da ABD'nin elbette çok önemli sözleri var. Bazı ülkelerdeki bazı olayları da teşvik ettiklerini veya tavsiye ettiklerini biliyoruz. Ama ABD'de bu sözcülüğü yapan insanlara şu soruyu sorduğunuzda alacağınız cevap şöyledir; 'Peki ama demokrasiyle yönetilmeyen şu şu rejimlerle sizin çok iyi ilişkileriniz var. Peki bunları onlara neden söylemiyorsunuz veya onlarda demokrasiyi neden teşvik etmiyorsunuz '. Alacağınız yanıt çok samimidir. 'Önce ABD'nin çıkarlarına bakarız'. Onlar için çıkar önemlidir.''


-''Hak kavramına çok dikkat ediyoruz''-


Fransa veya İngiltere'nin Libya'ya ilgisini insancıl bir davranış olarak görmenin mümkün olmadığını dile getiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Orada söz konusu olan petroldür, bu ülkelerin çıkarlarıdır. Bunu her ülke için düşünmeniz mümkün. Çünkü batının temel hareket noktası, ülkelerinin çıkarlarına dayanıyor. Biz de Türkiye olarak ülkemizin çıkarlarına bakıyoruz ama bizim dikkat ettiğimiz başka bir konu var; hak kavramına biz çok dikkat ediyoruz. Bir kişi, bir toplum, bir düşünce haklıysa biz ondan yanayız. Yani bir turnusol kağıdı gibi herhangi bir olayda onu özetlediğiniz zaman, halkın meşru ve haklı talepleri karşımıza geliyorsa, o zaman çıkarlarımızla bunu üst üste koymasını biliyoruz. Dolayısıyla batılı düşünce içinde çıkar, demokrasiden de özgürlükten de önce geliyor. Çıkarı menfaat anlamında kullanıyorum.''


-''Hükümetler arası ilişkileri çok olumlu görüyorum''-


''Arap ülkeleriyle olan diplomatik ve politik ilişkilerden memnun musunuz  Ekonomik ilişkiler yönündeki düşünceleriniz nedir '' sorusu üzerine Arınç, hükümetler arası ilişkileri çok olumlu gördüğünü ifade etti.

Bazı yerlerde, farklı tesirlerle nüans farklılıklarının olabileceğini belirten Arınç, ancak temelde Türkiye ile Arap dünyasının hükümetleri arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu dile getirdi.

Bu ikili ilişkilerin gelişmesinin son yıllarda mümkün olduğunu anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şunu da dürüst olarak söylemeliyim; Bu ülkelerdeki yönetimlerin, ABD ve Avrupa ülkeleriyle fert fert, birer ülke olarak veya topluluk olarak daha yakın ilişkileri olabilir. O ülkelerin daha fazla etkisinde kalıyor olabilirler ama bu ülkelerin onlarla olan ilişkileri, Türkiye ile olan ilişkilerine de zarar vermiyor. Yani bizimle ne kadar iyi ilişkileri varsa, belki bizim kadar veya bazıları bizden daha fazla başka ülkelerle de bir iç içe geçmişlik söz konusu. Bu da olabilir, bunu anlayışla karşılıyoruz.''


-''Ekonomik ilişkiler son 9 yıldan bu yana iyi''-


Türkiye ile Arap ülkelerinin ekonomik ilişkilerinin, son 9 yıldan bu yana daha iyi olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle devam  etti:

''Hükümetimiz döneminde, bu ülkelerin pek çoğuyla ticari ve ekonomik ilişkilerimiz çok güçlü oldu. Bizim müteahhitlerimiz, yatırımcılarımız ve işadamlarımız, Arap ülkelerinde çok önemli iş alıyorlar. Hangi ülkeye gidersek gidelim, önemli Türk yatırımları var. Bir de ticaret hacmimiz çok gelişti. Yani ithalat ve ihracat noktasında Arap ülkeleriyle çok iyi ilişkilerimiz var. Ama daha iyi olabilir mi  Olabilir. Çünkü Arap ülkelerinin ticaret hacminin, Avrupa ülkeleriyle veya başka ülkelerle çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu bir bağımlılık mıdır  Yoksa geçmişten bu yana yapılan bir çalışmanın ürünü müdür  Bunu da haksız bulmuyorum. Önemli olan Türkiye'nin bu pazarlara girmesi, daha kaliteli, daha ucuz ve pazarlama yöntemlerinin daha iyi olması lazım.''

Türkiye'nin ürünlerini tanıtacak fuarlara önem verdiklerini belirten Arınç, ''Haberlerinizde bunlara öncelik verirseniz, bizim açımızdan çok istifade edeceğimiz bir sonuç alabiliriz. Bunu sizden rica etmiş olayım. Ama bizim bütün büyükelçiliklerimizde ticaret müşavirlerimiz var. Onların da bu ülkede iyi çalışıyor olması lazım. Çünkü tanıtımı onlar yapacaklar. Karşılıklı iş konseylerini onlar tertipleyecekler'' dedi.


-''Bazı ülkelerle diplomatik ilişkiler yeni kuruldu''-


AK Parti Hükümeti'nde her bakanın en az 5-6 ülkedeki ekonomik ilişkilerden sorumlu olduğunu dile getiren Arınç, ''Buna biz Karma Ekonomik Kurul diyoruz. Bunun Türkiye'de bir karşılığı var, o ülkede de bir karşılığı var. Mesela ben 5 kıtadan, 5 ülkeden sorumluyum. Afrika'da Uganda'dan, Ortadoğu'da Yemen'den, Uzakdoğu'dan Malezya ve Moğolistan'dan bir de Vietnam'dan sorumluyum.  Türkiye'nin buralarda ticareti çok fazla değil'' diye konuştu.

 Bazı ülkelerle diplomatik ilişkilerin yeni kurulduğunu anlatan Arınç, şunları kaydetti:

'' Şu anda 15 ülkede yeni büyükelçilik açtık. Bunlardan birisi Uganda'dır. Biz bu ülkeyle yeni ilişkiler kuruyoruz ama şu anda 600 milyon dolarlık ticaret hacmimiz var. Ben bu ülkede ilk toplantıyı yaptım, Vietnam'da ilk toplantıyı yaptım, Moğolistan'da ikinci toplantıyı yaptım, bir yıl sonunda yüzde 40'a yakın bir artışı gördük. Çünkü gittiğimiz ülkelerde aynı zamanda iş forumu toplantısı yapıyoruz. Türkiye'den işadamları gidiyor, oranın ticaret odasıyla bir araya geliyor ve karşılıklı alış-veriş imkanlarını gözetiyorlar. Umuyorum ki önümüzdeki 4 yıllık süreç içinde, bu ülkelerle ticaret hacmimizi 2 misline çıkarmak gibi bir hedefimiz var.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler