YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile ABD kritik kavşakta
Türkiye ile ABD kritik kavşakta
Türkiye ile ABD kritik kavşakta
03 Kasım 2007 / 14:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
ABD'nin eski Ankara büyükelçilerinden Mark Parris'e göre, ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın Türkiye ziyaretinin ardından Erdoğan'la Bush görüşmesi geleceği belirleyecek.
ABD'nin eski Ankara büyükelçilerinden Mark Parris, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Türkiye ziyareti ve ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaretin, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin geri kalan döneminde, Türk-Amerikan ilişkilerini belirleyecek derecede önemli olduğuna işaret etti.
Washington'daki Brookings Institute adlı düşünce kuruluşunda Türkiye projesi üzerine çalışan Parris, Rice'ın cuma günü başlayacak Türkiye ziyaretinin ana amacının, Erdoğan'ın, Oval Ofis'te Bush ile görüşmesinden başarılı bir sonuç çıkması olduğun,u ancak bunun hiç de kolay olmayacağını kaydetti. Terör örgütü PKK ile ilgili Türkiye'nin beklentilerini ''anlaşılabilir'' olarak niteleyen Parris, Washington yönetiminin ''yavaş davrandığını'', Irak, Türkiye, ABD üçlü mekanizması gibi girişimlerin, PKK'ya karşı somut eylemlerle sonuçlanmadığını ve terörist saldırıların son dönemde arttığına işaret etti. ABD Kongresi'ndeki Ermeni tasarısıyla Türkiye'nin ''hak etmediği bir tokatla'' karşılaştığını vurgulayan Parris, Türkiye'de ABD'ye duyulan güvenin zayıfladığının altını çizdi.

Parris, ABD'nin, ''PKK'ya karşı eyleme geçmedeki başarısızlığının'' pekçok Türk'ün, ABD'nin PKK'yı desteklediği sonucunu çıkarmasına ve şehit cenazelerindeki sloganlarda PKK ile birlikte ABD'nin de kınandığına dikkati çekti. Rice'ın Ankara'ya, 100 bin Türk askerinin Türkiye-Irak sınırında beklediği bir sırada ziyaret düzenleyeceğini hatırlatan Parris, Türk ordusu ve askeri liderliğin, ''farklı nedenlerden dolayı'', harekete geçmekte isteksiz olduğunu savundu.
Erdoğan'ın, Rice'tan, Washington'ın ne yapmaya hazır olduğunu duymak istediğini ve beklenti çıtasını da PKK kamplarının kapatılması ve liderlerinin yakalanıp Türkiye'ye verilmesi gibi yüksek tuttuğunu belirten Parris, Iraklı Kürtlerin bu ortamda kışkırtıcı davrandığına, Bağdat hükümetinin ise yeterince ikna edici olmadığına işaret etti.

-''GÜVENCE ALINMAZSA OPERASYON OLUR''-

Erdoğan'ın Washington'ı ziyaretinde, Bush'tan gerekli güvenceyi alması halinde, Türk-Amerikan ilişkilerinde, ''son 14 ayda ortaya çıkan gerginliği'' ortadan kaldırma şansının doğacağını belirten Parris, bu güvence alınamadığı takdirde Erdoğan'ın, bazı sonuçlara varmasının beklenebileceğini belirtti. Parris, ''bu, neredeyse kesinlikle, Türk ordusunun, kar yağmadan önce Irak'ın kuzeyine bir çeşit müdahalede bulunacağı anlamına gelir. Aynı zamanda Türk-Amerikan stratejik işbirliğini sağlam bir yere oturtmak için Oval Ofis'e yeni bir liderin gelmesinin beklenmesi anlamına da gelebilir'' dedi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler