YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye için tarihi gün
Türkiye için tarihi gün
16 Aralık 2013 07:13
Türk vatandaşlarına 28 Schengen ülkesinin kapılarını vizesiz açacak tarihi imza bugün Başbakan Erdoğan‘ın katılacağı törenle atılacak.

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Naucodie tarihi imzayı “Türkiye’nin sınırları AB’nin sınırları haline gelecek” diye açıkladı.

AB ülkelerinin Türkiye’ye uyguladıkları vize mecburiyetinin kaldırılması yolunda en önemli adımlardan olan ‘Geri Kabul Anlaşması’ imzalanıyor. İmza törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra AB Bakanı Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ankara’daki AB büyükelçileri katılacak. Ankara Palas’taki törende önce heyetler arası görüşmeleryapılacak, ardından Erdoğan’ın da katılacağı imza törenine geçilecek. Saat 10.00’da İçişleri Bakanı Güler ve İçişlerinden sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström tarihi ‘Geri Kabul Anlaşması’na imza atacaklar.

AB’nin yeni sınırları

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Naucodie, Başbakan Erdoğan’ın çok önemli bir imza atacağını belirterek, vize muafiyetine AB ve Türkiye’nin imza atmasının ardından sürecin başlayacağını söyledi. Naucodie, “Türkiye-AB arasındaki vize muafiyeti anlaşmasıyla bir anlamda Türkiye’nin sınırları AB’nin sınırları haline gelecek” dedi.

Vizesiz seyahat 3 yıl sonra

TÜRKİYE ile AB arasında bugün imzalanacak ‘Vize Muafiyet Süreci ve Geri Kabul Anlaşması’nın yol haritası şöyle:

- Geri Kabul Anlaşmaları, bir ülkede yasadışı bulunan kişilerin anlaşma yapılmış veya en son transit geçiş yaptıkları ülkeye geri gönderilmesini düzenliyor. Yasadışı yolla AB ülkelerine giden veya bu ülkelerde bulunurken yasadışı duruma düşen (vize süresini geçiren) Türk vatandaşları geri kabul edilecek. Aynı uygulama Türkiye’deki yabancılar için de uygulanacak.

- Anlaşma tüm AB ülkelerini kapsayacak.

- Vize Muafiyeti Yol Haritası’nda AB, Türkiye’nin anlaşma koşulları yerine getirip getirmediğini izleyecek. Bu sürec, vize muafiyetinin tanınması bakımından büyük öneme sahip olacak.

- Yol Haritası, seyahat belgelerinin (pasaport vb.) güvenliği, göç, kamu düzeni ve güvenliği ile temel haklar gibi vize muafiyeti ve Geri Kabul Anlaşması’nın düzgün bir şekilde uygulanmasıyla ilgili kurallar ve yükümlülükleri içeriyor.

- Atılan imzalar ardından sürecin başarıyla tamamlanması halinde Türk vatandaşları için vize muafiyeti gerçekleşecek.

- Vize muafiyeti stratejisi, AB’nin Doğu’ya doğru genişleyen sınırlarını düzensiz göçe karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Atılan adımlar neticesinde, o ülke vatandaşlarına önce vize kolaylığı, sonra da vize muafiyeti verilecek.

Üç aya kadar giriş serbest

- Süreç başarıyla tamamlandığında sadece belli kategorideki Türk vatandaşlarının değil, tüm Türk vatandaşları AB ülkelerine üç aya kadar vizesiz seyahat edebilecek.

- Vize muafiyeti süreci Türk vatandaşlarının ortaklık hukuku çerçevesinde kazanmış olduğu haklardan bağımsız olacak ve bu haklara halel getirmeyecek.

- Türkiye çeşitli ülkelerle yürürlüğe koyduğu vizesiz seyahat anlaşmasını AB’ye tam üye olana kadar muhafaza edecek.

- Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize almadan gidebilmeleri Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden en geç 3-3,5 yıl sonra başlayacak.

- Vize muafiyeti gerçekleştiğinde Schengen Alanı’na dahil AB üyesi ülkelere vizesiz gidilebilecek. Schengen Alanı’na dahil olmayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de vizesiz seyahat mümkün olacak. İngiltere ve İrlanda ise özel durumlarından kendi vize politikalarını sürdürecek.

- Geri Kabul Anlaşması, taraflar onayladıklarını bildirdikleri tarihi takip eden ikinci ayın 1. gününde yürürlüğe girecek.

- Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması, AB ülkelerinde bulunan, ikamet eden, çalışan vatandaşlarımızı etkilemeyecek.

- AB ülkelerine giren göçmenlerin Türkiye’ye iadeleri ancak bu kişilerin ülkemizden AB’ye girdiklerinin tarafımızca kabulu durumunda söz konusu olacak.

- Anlaşma Türkiye’nin ‘misafir’ kabul ettiği Suriye vatandaşlarına etkilemeyecek.

- Anlaşma çerçevesinde iade edilecek düzensiz göçmenlerin iade masrafları, gönderen ülke tarafından karşılanacak.

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği Teşkilatı Bürosu’nu açmak için Almanya’da bulunan AB Bakanı Egemen Bağış, vizenin 12 Eylül rejiminin Türkiye’ye attığı en büyük kazık olduğunu söyledi. Bağış, “1963 Ankara Anlaşması vizesiz seyahati mümkün kılarken, darbeciler vizeye göz yummuşlardır. 30 yıl uğraştık bu kazığı çıkarttık. 28 AB ülkesi, AB komisyonu’na vize muafiyet anlaşması yetkisi verdi. 3-3.5 yıl içinde her Türk vatandaşı 28 Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebilecek” diye konuştu. Bağış, dün de işadamlarına hitap ettiği salonda “Atatürk’ün izindeyiz” sloganı atan bir grubun soruları üzerine “Atatürk’ün hayallerini gerçekleştiriyoruz. Küresel güçlere AK Parti ‘one minute’ diyebildi. Fitnecilerin oyunlarına gelmeyin” dedi. Bağış, “Hükümetimizin hiçbir grup, kesim, cemaat ve dernekle çekişmesi olamaz. Türkiye’de milletin huzurunu bozmak isteyenler, çeşitli bahanelerle iddialar ortaya atabilirler, biz birbirimizi seviyoruz, bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler