YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye için kritik gün
Türkiye'nin aday olduğu 2015-2016 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimleri bugün New York'ta yapılacak. Türkiye 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimlerini kazanırsa 5 yıl içinde ikinci kez seçilen ilk ülke olacak.
Türkiye için kritik gün
15 Ekim 2014 / 16:20 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 20:32

2009-2010'da geçici üye olan Türkiye, yeniden seçilirse 5 yıl içinde ikinci kez geçici üyeliğe seçilen ilk ülke olacak. Türkiye'nin Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu'ndaki rakipleri İspanya ve Yeni Zelanda.

129 oy gerekiyor

BM Genel Kurulu'ndaki oylamayı kazanmak için en az 129 ülkenin oyunu almak gerekiyor. BM Güvenlik Konseyi'nin uluslararası krizlere etkisiz kaldığını ve yeni bir yapıya kavuşması gerektiğini savunan Türkiye, adaylık kampanyasında, 'Afro-Avrasya'nın merkezinde bulunan Türkiye, konumu ile kendisini BM'nin hedeflerini gerçekleştirecek en iyi aday olarak hissediyor. Siyasi değişim ve türbülansların yaşandığı dönemde, Türkiye küresel barışa ve istikrara ciddi katkıda bulunabilir' mesajı verdi. Kullanılan slogan ise, 'Dünya lideri, güçlü ortak' olarak belirlendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, 'Türkiye'nin çevresindeki sorunların aşılması ve bunlara ilişkin çözüm süreçlerine katkıda bulunabilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmesi gerek" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler