YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye için büyük fırsat
Türkiye için büyük fırsat
13 Aralık 2012 11:53
Ekonomik sorunlarla mücadele eden Kıbrıs Rum kesimindeki krizin Türkiye tarafından siyasi anlamda çıkara çevirebileceği iddia edildi.

Yakındoğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Özdeşer, ekonomik sorunlarla mücadele eden Kıbrıs Rum kesimindeki krizin Türkiye tarafından siyasi anlamda çıkara çevirebileceğini, pazarlık ve mücadele kozunun Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik konusunda daha güçlü oynanabileceğini söyledi.

Kıbrıs Rum kesimindeki krizin nedenleri ve Türkiye'ye etkilerini AA muhabirine değerlendiren ve aynı zamanda üniversitenin AB İlişkileri Bölüm Başkanı da olan Özdeşer, Kıbrıs Rum kesimindeki ekonomik krizde ana faktörün Yunanistan olduğunu belirtti.

Rum kesimindeki bankaların büyük çoğunluğunun Yunanistan'daki bankalarla çok sıkı ilişkilerinin olduğunu, birçok iş adamının ve işletmenin Yunanistan'daki bankalarda hisselerinin olduğunu anlatan Özdeşer, Yunanistan'daki ekonominin çökmesi nedeniyle Rum ekonomisinin de kaçınılmaz bir şekilde çöktüğünü ifade etti.

Özdeşer, ''AB dönem başkanı olduğu bir dönemde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin lideri Dimitris Hristofyas'ın bu kadar kötü duruma düşmesi büyük bir şanssızlıktır. Troyka'nın isteklerini kabul etmesi Rum yönetimi için kaçınılmaz bir sondu. Bunu kabul etmezse durum daha da kötüye gidecekti. Çünkü onu ayağa kaldıracak bir Yunanistan yok. Yunanistan zaten kendi kendine yetecek bir konumda değilken, Rum yönetimine faydası olması söz konusu değil'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler