YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, hızlı tren işletmeciliği için geri sayıma başladı
Türkiye, hızlı tren işletmeciliği için geri sayıma başladı
Türkiye, hızlı tren işletmeciliği için geri sayıma başladı
17 Aralık 2008 / 08:16 Güncelleme: 17 Aralık 2008 / 00:00

Türkiye, hızlı tren işletmeciliği için geri sayıma başladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, beklenen açıklamayı Milano'dan yaptı: "Hızlı tren ile ilgili altyapı ve sinyalizasyon testlerinde sona yaklaşıldı.


Ankara-Eskişehir arasında sefere konulacak hızlı tren, başkentteki hemzemin geçitlere takıldı. Hızlı tren, Ankara'daki 4 hemzemin geçitte güvenlik tedbirlerinin alınmasını bekliyor.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Milano-Bologna hızlı tren hattının açılışı dolayısıyla geldiği Milano'da gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.


Avrupa'da büyük havalimanlarının bulunduğu kentleri hızlı trenlerle birbirine bağlamayı öngören bir çalışma yapıldığını anlatan Karaman, daha konforlu yolculuk için gelişmiş ülkelerin demiryollarına büyük önem verdiğini kaydetti.


Türkiye'nin de hızlı tren işletmeciliğine hazırlandığını anımsatan Karaman, hızlı trenin sefere başlaması için başkentteki hemzemin geçitlerde güvenlik sorunu bulunduğunu, bunu çözümlemeye çalıştıklarını bildirdi. "4 hemzemin geçitte sorunumuz var" diyen Karaman, Çiftlik, Hava Durağı, Lale Durağı ve Sincan Sanayi Sitesi hemzemin geçitlerinde güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğini vurguladı.


Sincan'daki geçide ilişkin çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü ifade eden Karaman, Ankara Büyükşehir Belediyesine yazı göndererek, bu geçitleri kapatmayı planladıklarını bildirdiklerini aktardı. Karaman, "Şimdi hattı açarsak oradan hızlı tren geçerken olumsuz bir olay olur ya da tren dur-kalk yapacağı için hızlı tren olmasının bir manası kalmaz. O hemzemin geçitler kapanmadan hızlı treni başlatamayız" dedi.


Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren testlerinin devam ettiğini, son deneme seferinde hiçbir problem olmadığını gözlediklerini anlatan Karaman, iki kent arasının başkentteki hemzemin geçitlerdeki güvenlik tedbirlerden dolayı 1 saat 15 dakikada geçildiğini, bu sorun çözüldüğünde ulaşımın 1 saat 5 dakika olacağını söyledi. Süleyman Karaman, yılbaşına kadar her şeyi tamamlamak, ondan sonra da seferlere başlamak istediklerini bildirdi.


TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara-Eskişehir arasında hızlı trenlerde alınacak bilet ücretlerine ilişkin çalışmaların da devam ettiğini, 30-40 YTL arasında olmasını öngördüklerini kaydetti.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler