YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye hakkında tarihi sözler
Türkiye hakkında tarihi sözler
15 Kasım 2011 23:56
Eski Avrupa Komisyonu Başkanı Günter Verheugen, Türkiye'siz Avrupa Birliği'nin 21. yüzyılda küresel bir oyuncu olamayacağını söyledi.

Verhaugen, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımıyla, Hollanda Yüksek Eğitim Enstitüsü (NIHA) tarafından eğitimlere katılan vali yardımcıları onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Günter Verheugen, ''Evinde gibi hissettiği'' Türkiye'nin kendisi için ''henüz tamamlanmamış bir iş'' olduğunu söyledi.

AK Parti'nin seçimleri kazanmasıyla Türkiye'nin AB sürecinin de ivme kazandığını dile getiren Verheugen, ancak Avrupa'daki gelişmelere bağlı olarak bu ivmenin 2005 yılında kaybolduğunu ifade etti.

AB ile Türkiye'nin karşılıklı çıkarları olduğunu belirterek, jeopolitik açıdan Türkiye'nin önemine işaret eden Verheugen, ''AB'nin kendisine '21. yüzyılda küresel bir oyuncu mu olacağız yoksa kendimizi tecrit mi edeceğiz ' diye sorması gerekiyor. Biz küresel bir oyuncu olmalıyız ama Türkiyesiz bunu yapamayız'' diye konuştu.

Verheugen, jeopolitik ve ekonomik gücüne değindiği Türkiye'nin Avrupa'yı daha güçlü hale getirebileceğini vurguladı.


-''On yıllarca sürmemeli''-


Günter Verheugen, bu yönde çalışmaların devam etmesi gerektiğini ancak bunun on yıllarca sürmemesi gerektiğini dile getirerek sürece ivme kazandıracak kurumun ise Avrupa Komisyonu olduğunu ifade etti.

Almanya, Fransa ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde siyasilerin duygusal davrandığını ancak siyasilerin Türkiye'nin üyeliği konusunda halklarını ikna etmesi gerektiğini belirten Verheugen, ''Gurur duyabilirsiniz 1990'larda bu ülkeyi görmüştüm, şimdi de gördüm. Yaşanan dönüşüm çok şaşırtıcı'' diye konuştu.

Bakan Bağış da Türkiye-AB ilişkilerine emeği geçen Verheugen'e teşekkür ederek, Türkiye'nin artık 1960'lar ya da 1990'lardaki gibi bir ülke olmadığını söyledi.

Avrupa'daki dar görüşlü siyasiler nedeniyle AB reform sürecini durdurmadıklarını belirten Bağış, Türkiye'deki demokratikleşmeye dikkati çekerek mecliste halkın temsilinin yüzde 95 düzeyinde olduğunu bildirdi.

Yeni anayasa üzerinde çalışıldığını da ifade eden Bağış, bütün bu reformları AB'nin itici gücü olmadan yapmanın mümkün olamayacağını dile getirdi. Bakan Bağış, AB hedefindeki kararlılıklarına işaret ederek, ''Halkımız için önemli reformları yapmaya devam edeceğiz'' mesajını verdi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler