YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye gerekirse, 'tek taraflı' ilan edecek!
ABD ve koalisyon güçlerine 'sınırda güvenli bölge' seçeneğini sunan Türkiye, buna ilişkin kararını verdi. Terör vtehdidine karşı sınırda güvenli bölgenin kurulması için ABD ikna edilecek. Olmazsa, Türkiye tek taraflı olarak güvenli bölge ilan edecek.
Türkiye gerekirse, 'tek taraflı' ilan edecek!
01 Ekim 2014 / 08:44 Güncelleme: 01 Ekim 2014 / 08:53

Türkiye'nin Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona nasıl katkı vereceği merak edilirken, dün Bakanlar Kurulu'nda çok kritik toplantı gerçekleştirildi. Türkiye'nin başından beri dile getirdiği 'güvenli bölge' düşüncesi Bakanlar Kurulu'nda kapsamlı bir şekilde masaya yatırıldı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanlarının katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında enine boyuna tartışılan 'güvenli bölge' konusunda ABD başkanlığında oluşturulan koalisyon güçlerinin mutlak ikna edilmesi kararlaştırıldı. Ancak koalisyon güçleri bu konuda ikna edilemezse Türkiye, sınırda güvenli bölgeyi tek taraflı olarak ilan edecek.

Tek taraflı ilan edilecek

İşte kritik Bakanlar Kurulu'nda toplantısında gündeme alınan konular:

-Koalisyon güçleri 'güvenli bölge' konusunda Türkiye'nin talebini kabul etmemesi halinde Türkiye tek taraflı 'güvenli bölge' ilan etmeli.

-Özellikle sınır kapıları Aynel Arap (Kobani) Telabyad ile Suriye devletinin kontrol edemediği alanlarda 'güvenli bölge' kapsamına alınmalı.

-Uçuşa yasak bölge uluşturulmalı

-Kış mevsimi çok yakın. Acilen karar verilmeli.

İç güvenlik sorunu oluştu

Toplantıda iç güvenlik sorunu oluştuğu vurgulanarak, Suruç Hakkari ve Şırnak hattına güvenlik riskinin artmaya başladığı Diyarbakır'dan 8 tabur sevk edildiği belirtildi.

Kurul'a çıkarma

Irak ve Suriye'ye ilişkin hükümet tezkeresi, Başkent'te olağanüstü bir trafiğin yaşanmasına neden oldu. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları kabine üyelerine brifing verirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek istihbarat ve güvenlik bürokratlarının da aralarında bulunduğu isimlerle önemli bir zirve daha gerçekleştirdi.

Yoğun trafik

Başbakan Davutoğlu başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulu'nda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk sunum yaptı. Toplantıya gelirken komutanların taşıdığı çantalar dikkat çekti.

PKK da masada

2.5 saat süren brifingde komutanlar, IŞİD'in Irak ve Suriye'de kontrol ettiği noktalar, Esed rejimi, Özgür Suriye Ordusu ve PYD'nin hakim olduğu alanlar, savaştan kaçanların Türkiye'ye akın ettiği noktalar, çatışmaların nerelerde yoğunlaştığı konularında haritalar üzerinden sunum yaptı.

Toplantıya katılan Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar, geçtiğimiz hafta sınır bölgelerine giderek askeri tedbirleri yerinde görmüştü. Akar'ın Bakanlar Kurulu'na bölgedeki izlenimleri ile asayiş ve güvenlik tedbirlerine ilişkin rapor sunduğu belirtildi. Brifinde, sınır güvenliği konusunda atılması gereken adımlar da değerlendirildi. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Bakanlar Kurulu'nda yalnızca IŞİD ve Suriye konusunu masaya yatırmadı. Komutanların PKK için de ayrı bir başlık açtığı öğrenildi. Brifingde PKK'nın başta 'okul yakma' ve 'kimlik kontrolü' gibi eylemleri olmak üzere yasadışı faaliyetleriyle ilgili raporlar anlatıldı.

Güvenlik zirvesi

Bakanları Kurulu'nda 2,5 saatlik brifingin ardından toplantıya ara verilerek Güvenlik Zirvesi'ne geçildi. Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki zirveye Genelkurmay Başkanı Özel'le birlikte bakanlar Bülent Arınç, Efkan Ala, İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Akar, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakanlık Müsteşar Vekili Ergin Ergül ve Başbakanlık Başmüşaviri Ali Sarıkaya katıldı. Toplantıda Özel ve Akar'ın kabine toplantısında dile getirdiği raporlar geniş olarak ele alındı.

İlk görüşme Demirtaş'la

Başbakan Davutoğlu, dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu, Güvenlik Toplantısı ve MKYK'nın ardından ardından güne TBMM'nin 5. Yasama yılı açılış programı ile başlayacak. Davutoğlu akşam ise Meclis resepsiyonunda bulunacak. Davutoğlu'nun gündeminde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşme de yeralıyor. Demirtaş'la görüşmede, bölgedeki son gelişmeler ve çözüm sürecinin ele alınması bekleniyor. Bu görüşme Davutoğlu'nun muhalefet liderlerinden biri ile yapacağı ilk görüşme olması nedeniyle önem taşıyor. Başbakan'ın, cuma akşamı ise Konya'ya gitmesi ve Kurban Bayramı'nı memleketinde karşılaması planlanıyor. Davutoğlu, ikinci gün ise İstanbul'a geçecek.

 

YENİ ŞAFAK

21:38
 // Rasim DUMAN
Guvenli Bolge ve Ucusa Yasak Bolge konusu tam bir "turnusol kagidi" vazifesi yapti ve hakiki niyetlerin ne oldugunu ifsa ve asikar etti. Basini ABD ve İngiltere'nin cektigi Koalisyon devletleri samimi olsalardi, Turkiye'nin teklifini hemen kabul etmeleri gerekirdi. Kurduklari tuzak apacik ortaya cikti ve Turkiye bu tuzaga dusmeyecek....
01 Ekim 2014 21:38
15:52
 // DEVE KUŞU
Bence bu karar, hemen alınmalı. Abd yi beklememek lazım. Ulusal güvenliğimiz hiç olmadığı kadar, tehdit altında. Aha bugün, sınıra sıfır yerlere ışid bayrakları asıldı. Elimiz kolumuz bağlı bekleyemeyiz. Şu pkk paranoyasını da atlatalım artık. Pkk, el bombası ise; işid, atom bombasıdır. Durum bu kadar vahim....
01 Ekim 2014 15:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler