YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, geceyi gergin geçirdi
Hayat’da izinsiz gösteri sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan için birçok şehirde gösteri düzenlendi.
Türkiye, geceyi gergin geçirdi
11 Eylül 2013 / 07:19 Güncelleme: 11 Eylül 2013 / 08:51

Ankara

Ankara’da Kızılay Güvenpark’ta toplanan gruba polis müdahale etti. Göstericilerin yolu trafiğe kapatması üzerine polis ekipleri anonslarla uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen yolu trafiğe açmayan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale anında Kızılay’da bulunan vatandaşlar da biber gazından etkilendi. Biber gazından etkilenen astım hastası bir çocuk olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Göstericiler müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

Mersin

Akşam saatlerinde GMK Bulvarı Forum Mersin Kavşağı’nda bir araya gelen yaklaşık 300 kişi, buradan Barış Meydanı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Polis grup etrafında ve çevrede yoğun güvenlik önlemi alırken, yürüyüşe müdahalede bulunmadı. Olaysız bir şekilde Barış Meydanı'na gelen grup, burada sloganlar atıp, şarkılar söyleyerek eylemlerini sürdürdü. Bir süre sonra meydandaki lambaların sönmesiyle birlikte grup yeniden yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe polis ekipleri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı olduğu için izin vermedi. Çevik kuvvet polisleri barikat kurarak grubun parktan çıkışına izin vermedi. Bunun üzerine grup geri dönerek sahil şeridinden yürümek istedi. Bu yürüyüşe de polis ekipleri izin vermeyince grupla polis arasında gerginlik yaşandı. Grup yürümekte ısrar edince polis, gruba biber gazı ile müdahale etti. Müdahale ile birlikte grup dağılırken, 2 eylemci gözaltına alındı. Gösteride bir çevik kuvvet polisi ayak bileğinden yaralandı.

Gazi Mahallesi

Akşam saatlerinde Gazi Mahallesi’nde toplanan bir grup, Gazi Karakolu’na doğru yürüyüşe geçti. Bir süre slogan atarak yürüyen grup, daha sonra İsmet Paşa Caddesi’ni trafiğe kapattı. Cadde üzerinde barikat kurarak ateş yakan gruba polis müdahale etti. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği grup, taş atarak polise karşılık verdi. Polis ekipleri TOMA’larla cadde üzerinde yakılan ateşleri söndürdü. Grup ile polis arasında kovalamaca devam ediyor.

İzmir

İzmir’de düzenlenen ODTÜ’ye destek ve Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto yürüyüşünde polise taş ve sopalarla saldıran gruba polis, biber gazı ile müdahale etti.

Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup, Basmane Meydanı’na yürüyüşe geçti. Trafiği kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmezken, AK Parti Konak İlçe Başkanlığı binası önünde protesto gösterileri devam ederken taş ve sopalarla polise saldırı gerçekleşti. Bunun üzerine polis, Emniyet Kuvvetleri Toplumsal Müdahale Araçları TOMA’lar ve biber gazı ile göstericilere karşılık verdi. Grup Cumhuriyet ve Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada barikat kurarak ateş yakan, taş ve sopalarla polise saldıran gruba bazı apartmanların balkonlarından alkışlı destek verildiği görüldü.

Çanakkale

Çanakkale’de yaklaşık 100 kişilik grup, Hatay’da önceki gece yaşanan olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş yaptı. Özgürlük Parkı’ndan başlayan yürüyüş, AK Parti İl Başkanlığı binasının da bulunduğu Yalı Caddesi’ne kadar devam etti. Parti binası önünde toplanan grup, slogan atarak yaşanan olayları protesto etti. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri, AK Parti binası etrafında güvenlik önlemi aldı. Göstericiler arasından bir grup, polise yumurta attı. Polisin karşılık vermemesi üzerine bu kez göstericiler ellerindeki bayrakların sopalarıyla polise saldırdı. Polisin biber gazıyla karşılık vermesi sonucu arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 3 polis memuru hafif şekilde yaralandı. Polise saldıran grup, ara sokaklara dağılarak kaçtı. Müdahale esnasında sıkılan biber gazından etkilenen bir sivil polis yere yığıldı.

Olay yerine çağırılan ambulans dakikalar geçmesine rağmen gelmedi. Polisin tüm uyarılarına rağmen ambulansın gelmemesi üzerine fenalaşan polis memuru, polis otosuyla Çanakkale Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Olaylarda hafif şekilde yaralanan iki polis memuru da, ekip araçlarıyla hastaneye kaldırıldı. Çıkan arbedede 7 kişi gözaltına alındı. Göstericiler, olayların ardından dağıldı.
Olay yerine gelen Çanakkale Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, olaylar hakkında bilgi aldı. Yaralanan polis memurlarına geçmiş olsun dileklerini ileten Zoroğlu, kaçan grubun farklı bölgelerde polise yönelik saldırılarda bulunabileceğini belirterek, polislerden öncelikle kendi can güvenliklerini ön planda tutarak sağduyulu şekilde görev yapmalarını istedi.

Bursa

Bursa'da, Hatay’daki olayları protesto gösterisi sırasında gergin anlar yaşandı.

Hatay’da hayatını kaybeden Ahmet Atakan için toplanan bir grup, Setbaşı’ından Atatürk Caddesi’ne yürüdü. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri de kalabalığa destek için Şehreküstü Meydanı’nda toplandı. Gözsterilerde AK Parti il binasına yumurta atan grup, ezan okunması sırasında açıklamalarına ara verdi. Gruptan 3 genç, ellerinde Türk bayrağı ve TGB bayrağı ile AK Parti İl Başkanlığı’nın bulunduğu binaya girdi. Göstericilerin ardından binaya giren polisler, Mustafa K., Ali K. ve İhsan U.’yu gözaltına aldı.

Dışarıdaki kalabalık ise yakalanan arkadaşlarının salıverilmesini istedi. Grup sözcüsü, gözaltındaki arkadaşlarına destek vererek, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz” sloganları attı. Bir süre sonra serbest bırakılan 3 kişi, dışarıdaki göstericilerin alkışlarıyla karşılandı. Slogan atarak eylemlerini sürdüren gençler, Atatürk Caddesi’nden gelen grupla birleşti. Parti binası önünde eylemlerini sürdüren grup, bu sırada kendilerini eleştiren bir kamyonun sürücüsü ile tartıştı. Grup, yarın akşam yeniden toplanacaklarını belirterek dağıldı.

Kocaeli

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir grup, Hatay'da düzenlenen izinsiz gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için yürüyüş yaptı.

Hatay'da ODTÜ eylemi için toplanan grupta bulunan ve olaylar sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan için İzmit Cumhuriyet Parkı'nda toplanan bir grup, buradaki oturma eyleminin ardından Yürüyüş Yolu üzerinden sloganlar atarak AK Parti Kocaeli il binasına yürüdü. AK Parti binası önünde geniş güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, eylemcilerin bina önüne geçişine izin vermedi. Burada polis barikatının bir kısmını açıp sloganlar atarak oturma eylemi yapan grup, tekrar Cumhuriyet Parkı'na döndü. 

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler