YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye fark atıyor hamd olsun
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''İspanya, Portekiz, İzlanda, İrlanda hatta Fransa. Avrupa'nın pek çok ülkesi ekonomik krizin içinde. Ama Türkiye onlara fark atıyor hamd olsun'' dedi....
Türkiye fark atıyor hamd olsun
08 Ekim 2011 / 08:09 Güncelleme: 08 Ekim 2011 / 08:10

Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aziziye ilçesinde yaptırılan Aziziye Belediyesi Spor Toto Spor Salonu'nun açılışına katıldı.

Bakan Akdağ, açılışta yaptığı konuşmada, Erzurumluların hizmetin en güzeline layık olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın Erzurum'a gelişinin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Akdağ, ''Kendisine sizin adınıza hoş geldiniz diyorum. Hepimiz kendisinden çok şey öğrendik. Bundan sonra da öğrenmeye devam edeceğiz. Bilin ki efendim; Erzurumlular sizi çok seviyor'' diye konuştu.

Arınç da gençlik ve sporun son derece önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin genç nüfusu yüksek bir ülke olduğunu ifade etti.

Genç nüfusun ülkenin en büyük serveti olduğunu anımsatan Arınç, şunları kaydetti:

''Avrupa yaşlanıyor, Türkiye'de genç nüfus var. Bizim bugün en büyük servetimiz budur. Bu her bakımdan, ekonomide de toplumsal hayatta da bir ülkenin güçlü olmasında da en önemli faktörlerden birisidir. Evet, genç nüfusumuz bu kadar sayı olarak da yüksek. Ama bunların iyi yetişmesi lazım. Nitelikli bir eğitim alması lazım. Sağlam vücudu olması lazım. Onun için de gençlik ve spor bugüne kadar genel müdürlükle Türkiye'de yönetiliyordu. Bu hükümetimizde gençlik ve spor bakanlık olarak örgütlendi. İlk Gençlik ve Spor Bakanımız da bu dönemde çok genç ve başarılı bir arkadaşımız Suat Kılıç Bey oldu.''

Arınç, Gençlik ve Spor Bakanlığının gençliğin sorunlarıyla daha yakından ilgileneceğini, yapılacak her yatırımın, atılacak her adımın, harcanan her liranın gençlerle ilgili olacağını bildirdi.

Arınç, konuşmasının sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vefat eden annesi Tenzile Erdoğan'a Allah'tan rahmet diledi.

Konuşmaların ardından spor salonunun açılışı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç'a verilen makasın kurdeleyi kesmemesi açılışta espri konusu oldu.

Açılışta boks, jimnastik, basketbol ve voleybol branşlarında hazırlanan gösteri sunuldu.

Bu arada, Sağlık Bakanı Akdağ da basketbol topunu eline alarak açılışta birkaç atış yaptı. 
 
AK Parti'deki basın toplantısı 
 

Başbakan Yardımcısı Arınç, Sağlık Bakanı Akdağ ile birlikte AK Parti Erzurum İl Başkanlığına geçerek, burada düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin konularda değerlendirmede bulundu.

Bakan Akdağ, Başbakan Yardımcısı Arınç'ı gençlik yıllarından beri takip ettiğini ifade ederek, ''Kendileri müsaade ederse ben ismini ilk duyduğum zaman kaç yaşında olduğumu söyleyeyim. 13 yaşındaydım. Rahmetli babacığım Erzurum'da gençlik kollarında çalışan ve çok beğendiği, gelecek vaat ettiğini ifade ettiği bir isimden bahsetmişti bana. Uzaktan tanıdım ve hakikaten çok hürmet ederdim o zamanlar. Daha sonra Cenab-ı Hak nasip etti. Aynı kabinede birlikte çalışma imkanımız oldu. Her zaman kendisinden çok istifade ettik, faydalandık'' dedi.

Akdağ'ın konuşmasının sonunda Başbakan Erdoğan'ın vefat eden annesi Tenzile Erdoğan için Fatiha okundu.

Arınç da Erzurum'un maddi ve manevi pek çok zenginliğe sahip olan, medeniyetlerin en güzel örneklerinin yaşandığı illerden biri olduğunu ve Erzurumluların da bütün dünyada sevildiğini söyledi.

Geçmiş dönemlerde birçok partide görev yaptığını dile getiren Arınç, millete hizmet noktasında en verimli siyasi çalışmaları AK Parti'de yaptığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti'nin genel ve mahalli seçimlerle iki referandum sürecinde başarılı bir oy aldığını, üç seçimde üst üste iktidar olan partilerinin başarı grafiğini artırdığını vurguladı.

Partilerinin her seçimden önce ayda 4 kez anket yaptırdığını hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

''Her seçimden önce biz ayda 4 anket yaptıran bir partiyiz. Çapraz yaptırıyoruz önümüzü görebilmek için. Kendimizi aldatmak için değil. Mesela CHP kendini aldatmak için seçim öncesi anketler yaptırdı. Gürsel Tekin diye bir adamcağız, 'Bizim anketler de biz, bir puan AK Parti'nin önünde görünüyoruz' dedi. Değerli arkadaşlarım biz güldük geçtik. Çünkü bizim önümüzdeki anketler yüzde 25'in üstünü göstermiyor. En baba yiğidi yüzde 25. Diğerleri de bu yolda gittiler. Ama biz her ay 4 tane anketi arazide yaptırıyoruz. Orada halkımıza soruyorlar. Bu hükümetin hangi icraatlarından memnunsunuz  Sağlık mı, ulaşım mı, eğitim mi, şu mu bu mu  Allah'a şükür bu yüzde 70'lerde de yüzde 50 oy alırken de halkımızın en çok gönlünden böyle severek, koşarak oy verdiği nokta sağlık alanında yaptığımız hizmetlerdir.''

Arınç, sağlık alanında önemli hizmetlerin yapıldığını vurgulayarak, ülkenin sağlıkta dünyanın her yerine elini uzatan bir noktaya geldiğini kaydetti.

Arınç, Erzurum'a Bursa'da bile hizmet ettiklerini, şehrin sahibinin önce Allah sonra da AK Parti olduğunu ifade etti. 
 
HES projesi-

 
Başbakan Yardımcısı Arınç, Erzurum'un Tortum ilçesinde yapımı devam eden Hidroelektrik Santraline (HES) değinerek, devletin bu konuda gerekli çalışmayı yaptığını anlattı.

Arınç, şunları söyledi:

''HES ile ilgili Bağbaşı ve ona bağlı olan yerlerde bir hareketlilik var. Onlar bizim kardeşlerimiz. Ne yaparlarsa yerden göğe hakları var. Onları seviyoruz. Türkiye'nin enerjiye ihtiyacı var. Enerjide dışa bağımlı olamayız. O zaman adeta başka yerlere teslim olmuş sayılırız. Enerjimiz yeterli olacak. Su akar, Türk bakar yok. Sudan istifade etmemiz lazım. Bu da HES'lerdir. Bunu yaparken de bizim çevreye, insana duyarlı olmamız lazım. Tabiatı bozmamamız gerekir. Bunda kardeşlerimiz yerden göğe kadar haklıdır. Ama endişe etmesinler. Biz bir şeyi yapıyorsak önce vatandaşımızı düşünüyoruz, tabiatımızı düşünüyoruz, derelerimizi, çaylarımızı da düşünüyoruz.''

Hükümetin bu konuda gerekli tedbiri aldığını dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

''Hiç o kardeşlerimizin endişesi olmasın. Siz de Erzurumlular olarak hiç endişe etmeyin hükümetimiz bu konularda gerekli tedbirleri aldı. Bu derelerin, bu çayların enerjiye dönüşecek olması insanımızın hiçbir mahrumiyetine yol açmayacaktır. Ne sudan ne sulamadan mahrum olacağız ne de tabiatın dengesini bozacağız. Biz yaparsak böyle yaparız. Sözümüz senettir. Hiç kimse endişe etmesin. Onun bunun tahrikleriyle, onun bunun aldatmasıyla da hiçbir kardeşimizin huzuru kaçmasın. İnşallah hem Türkiye enerjiye kavuşacak hem de bu derelerden, bu göllerden, bu çaylardan bir yerine iki hizmet, iki yerine üç defa bereket almış olacağız.''

Arınç, demiryolundaki çalışmalara da değinerek, hızlı tren sayesinde kentler arasındaki ulaşımın daha kısa olduğunu, Ankara-Konya arasında yapılan hatla Hacı Bayram Veli ve Mevlana Hazretlerini kucaklaştırdıklarını anımsattı.

Eskiden sürekli trenle seyahat ettiğini hatırlatan Arınç, ''Eskiden ben Kurtalan Ekspresi'ne, Afyon posta trenlerine çok binmiş bir insanım. Dıngıdı, dıngıdı, dıngıdı, dıngıdı...Saatte 60 kilometre değil, 40 kilometre rampaya basarsanız tren durur, siz yürümeye başlarsınız. Bu trenlerle ömrümüz geçti bizim. Ama şimdi AK Parti var. AK Parti, yerin altına tünel, yerin üstüne köprü yapıyor'' dedi. 
 
Ekonomi

Hükümetin her alandaki olumlu politikasıyla Türk parasının değerini giderek artırdığını bildiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok şükür Türk parası değerli bir para oldu. Enflasyon eskiden yüzde 60'lardan aşağı düşmezdi, şimdi tek rakamlı oldu. 10 seneden bu yana ekonomik kriz yaşıyor muyuz  Ama bizden önceki hükümetlerin her biri Türkiye'yi soydu, fakirleştirdi ve yoksullaştırdı. Çok şükür Türkiye ekonomisini hükümetimiz yönetiyor. Ve bu hükümet her alanda başarılı, ekonomide de başarılı. Bakın ekonomik global kriz var dünyada. Üç sene önce Amerika'da başladı, Avrupa'yı sardı, Uzakdoğu'ya kadar gitti. Şimdi hala bu sıkıntılar var. Nerede var  Yunanistan'da var. Yunanistan maaş ödeyemiyor bugün. Yunanistan borç istiyor başka ülkelerden borç veren yok. 1 trilyon dolar borcu olan bir ülke. İşsizlik yüzde 20'lerin üstüne çıktı. İspanya, Portekiz, İzlanda, İrlanda hatta Fransa. Avrupa'nın pek çok ülkesi ekonomik krizin içinde. Ama Türkiye onlara fark atıyor hamd olsun.''

Türkiye'de maaşların kimi zaman gününden önce ödendiğini belirten Arınç, ülkenin kasasının dolu olduğunu kaydetti.

Arınç, geçmiş dönemde yaşanan ekonomik krizlere de dikkat çekerek, şöyle dedi:

''Biz geçmiş günleri biliriz. Ben Meclisteydim 2000'lerde, 1999'larda...Bir gecede fakirleşti Türkiye. Akşam yüz lira vardı cebimizde sabah 50 lirasını çaldılar. Dolar 600 bin liraydı ertesi gün 1 milyon 600 bin oldu. Devalüasyon yaptılar. 20 tane banka battı 40 milyar. Yani bugünün 40 katrilyonunu milletin sırtına yüklediler. Gecelik repo faizleri yüzde 10 bin, yüzde 17 bin oldu. O zaman hükümet maaş ödemek için tahvil satıyordu. Tefecilerden para alıyordu ki maaş ödeyebilsin. 100 liralık tahvil satıyordu, '130 lira ödeyeceğim' diyordu. Hükümetler borcu borçla ödüyordu. Başbakanlar yurt dışına gidiyordu 1 milyon dolar kredi bulabilmek için. Bulduğu zaman da Türkiye'ye sevinçli haber gönderiyordu 1 milyon dolar kredi buldum. Ben şimdi 1 milyon dolar değil, 5 milyar doları başkalarına borç olarak veren bir hükümetim. Allah'a hamd olsun. Yunanistan'ın 300 milyon dolar bize petrolden borcu var. İstemiyoruz ne zaman eline para geçerse o zaman ver.''

Arınç, Türkiye'nin terörle mücadelede de başarılı olacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu kadar başarılara imza atmış olan bir hükümetin terörle mücadelede de başarılı olacağından emin olun. Elimizden gelenin 10 mislini yapıyoruz. Yapmaya devam ediyoruz. Dış desteklerini kestik. Çılgınlıklar yapıyorlar. İstihbaratımızı güçlendiriyoruz. Bunlara karşı koymak için elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz. Ama ne yapalım ki nüfusumuz 74 milyon. Herkesin başına bir jandarma, polis koymak mümkün değil. Herkesin başında onu kontrol edecek bir mekanizmamız yok.''

Bu arada Arınç, Erzurum'un soğuğunun çok meşhur olduğunu belirterek, konuya ilişkin bir fıkra da anlattı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler