YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye eskisi gibi olmayacak
Referandumla birlikte Türkiye'nin önünde yeni bir yol açıldı. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye yeni gelişmelere gebe... Peki Türkiye'yi neler bekliyor... Osman Yılmaz 20 yıl içinde Türkiye'de neler olabileceğini yazdı...
Türkiye eskisi gibi olmayacak
25 Eylül 2010 / 15:33 Güncelleme: 25 Eylül 2010 / 15:34

Başbakan Erdoğan 2023'ü işaret etti, "2023 yılında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alan bir Türkiye'yi görmek mümkündür" dedi... 2023 yılında neler olacak, Türkiye hangi gelişmelere gebe...

 

Osman Yılmaz 2023 Türkiye'sini yazdı, ülkeyi terk etmek isteyenlere seslendi, "Türkiye bir daha hiç eskisi gibi olmayacak. Siz iyisi mi, gitmeyin..."

 

 

(...) 22 Temmuz 2007’deki seçimlerden Ak parti yüzde 47 oy almış, ardından da Meclis’te Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül Köşk’e çıkmıştı. Ünlü bestekar Fazıl Say,  o tarihten sonra iktidarı bir türlü içine sindiremedi. Sanat ve beyaz Türk camiasında oldukça geniş yankı uyandıran bir çıkış yaptı: “Türkiye’yi terk edebilirim” dedi.

 

12 Eylül referandumundan çıkan yüzde 58’lik “evet”ten tedirginlik duyup 3 yıl aradan sonra Say’ı haklı bulanlar bir kez daha benzer söylemleri gündeme getiriyor: “Türkiye kötüye gidiyor” “Yaşanılacak yer olmaktan çıktı” “Artık vatanım gözüyle bakamıyorum” vs.

 

Eğer hala Fazıl Say gibi bu ülkeyi terk etmeyi düşünüyorsanız bu coğrafyanın tüm evlatlarına saygı duyan biri olarak “yapmayın, etmeyin” derim. Neden mi?

 

-         Önümüzdeki 20 yıl boyunca Türkiye’yi Ak parti ya da ‘Ak parti’leşen diğer partiler yönetecek. Çünkü değişim dalgası ne laiklik, ne ulusalcılık, ne milliyetçilik, ne de statüko tanıyor. Eğer Başbakan Erdoğan ve yönetimi hırslarının peşinden koşarsa CHP lideri Kılıçdaroğlu ya da MHP Genel Başkanı Bahçeli Türkiye’nin köklü meseleleri konusundaki tavırlarından vazgeçip Kürt sorununa kalıcı bir çözüm için kollarını sıvarlarsa iktidarın alternatifi olma pozisyonlarını koruyabilirler, belki iktidar da olabilirler.

 

-         Güncel tartışmaların aksine Başkanlık sistemi yakın bir zaman içerisinde Türkiye’de uygulanması zor gibi görünüyor. “Erdoğan padişah olacak” endişesi yersiz.

 

-         Başbakan Erdoğan’ın 2011’deki son başbakanlığının ardından iki ayrı senaryo var: ( 1 ) Erdoğan Cumhurbaşkanı olur; Gül ya siyaseti bırakır ya da Putin-Medvedev modelinde olduğu gibi Başbakan olur. ( 2 ) Erdoğan Köşk’e çıkmayıp aktif siyaseti bırakırsa Gül ikinci dönemde de devletin zirvesindeki koltuğunda oturmayı sürdürür. Peki kim o zaman Başbakan olacak? Alternatifsiz tek bir isim var: Dünya’da saygı duyulan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’yi 2023’e taşıyan Başbakan olur. ( “Davutoğlu kurtlar sofrasında yapamaz, siyaseti beceremez” eleştirilerine katılmıyorum, çünkü Erdoğan ve Baykal tipi politikacıların modası geçmiş olacak. )  

 

-         Ordu siyasetten daha da uzaklaşıp asli görevini yapar hale gelecek. Öyle ki 2023 Türkiyesi’nde insanlar Genelkurmay Başkanı’nın adını bile bilmeyecek.  

 

-         Terör belası yılda birkaç çatışmadan ibaret küçük mahalli bir asayiş sorununa dönüşecek.

 

-         Kürt siyaseti parçalı bir yapıyla karşı karşıya kalabilir. Tüm Türkiye, ayrılıkçı Kürt politikasının kendi halkının menfaati için değil, imtiyazlı sınıfın gücünü korumak için yürütüldüğünü anlayacak.

 

-         İçerideki kadim meselelerini çözen Büyük Türkiye, yeni dönemde Milli Mücadele döneminde bile Misak-ı Milli sınırları içinde görülen Musul-Kerkük, Balkanlar’daki Türkler, Çin ve Rus baskısından kurtulmaya çalışan Türki Cumhuriyetler ile Filistin’i tartışacak.

 

-         İş dünyasının tarafı da bi-tarafı da; basının yandaşı da yoldaşı da değişimden nasibini alacak. Büyük Türkiye’yi şimdiden görebilen ve pozisyonunu buna göre şekillendiren işadamları ve medya grupları ayakta kalacak.

 

Bu öngörülerin merkezinde bir siyasi parti değil, Türkiye var. Eğer Ak parti de Türkiye’deki değişime ayak uyduramaz, siyasi hırs ve çıkarlarını milletin ali menfaatlerine yeğ tutarsa tasfiye olup gidecek.

 

İşte bu nedenle bu coğrafyanın vatanlaşmasında hakkı bulunan beyazı, karası ülkeyi terk etmek isteyen herkesin valizini toplamadan önce bir kez daha düşünmesinde yarar var.

 

Eğer hayatınız son anlarını dahi cennet vatandan ayrı geçirmek istiyorsanız, durmayın, yolunuz açık olsun. Çünkü Türkiye bir daha hiç eskisi gibi olmayacak.

 

Siz iyisi mi, gitmeyin...

 

noksan kahin...
 // ibrahim çelikoğlu
Yılmaz normal bir insan gibi,normal Türkiye,önü kesilemiyen,yönlendirilemeyen gibi düşünmüş..Emperyalist güçleri hesaba katmamış.Bu güçler Türkiye'de okadar etkinki,yapamıyacakları yok desek doğüruyu söylemiş oluruz......
25 Eylül 2010 17:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler