YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda
AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya Başkanlık Sistemi'nin millet için olduğunu ve Türkiye'nin eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda kalacağını söyledi.
Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda
10 Kasım 2015 / 06:50 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 08:25

AK Parti Ankara Milletvekili ve Anayasa Profesörü Ahmet İyimaya Kanal A'da yayınlanan Son Durum programına konuk oldu.

Kanal A Koordinatörü Fahrettin Damga ve Celal Kazdağlı'nın sorularını yanıtlayan İyimaya Başkanlık Sistemi'nin millet için olduğunu ve Türkiye'nin eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda kalacağını söyledi.

İyimaya, "Palementer sistemin arızaları noktasında başkanlık sistemi yegane çözümdür. Başkanlık sistemi olmazsa olmasımız değil. Vazgeçmeyiz ama askıya alırız. Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda kalacak. Başkanlık sistemi milletin verimlilik ve küresel rekabet yolunda sağlıklı yürümenin bir ön koşuludur. Başkanlık sistemi millet içindir" dedi.   

İşte Ahmet İyimaya'nın açıklamalarından satır başları;

Anayasa tartışmaları neden Başkanlık Sistemi'nden başladı?

Türk milleti 1866'dan bu yana anayasalarını kendisi yapamamış bir millet. Bir anayasa ihtiyacı var. Milletin kendisi yapmalı anayasasını. Anayasayı yapma tekeli milletin kendisindedir. Onun adına milletvekilleri anayasa değişikliği teklifinde bulunabilirler.

AK Parti'nin seçim beyannamelerinde yeni anayasa isteklerini ortaya koyduk, diğer partilerde koydu. 2010'da Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda önemli anayasal reform dönüşümünü gerçekleştirecektik. Hiç bir parti desteklemedi, bazı partiler oylaya girmedi. Anayasa Uzlaşma Komisyonunun sonuca varamamasının en temel nedeni muhalefetin anayasa yapma isteksizliğidir. 

Biz Başkanlık sisteminin bütün hükümet sistemleri içerisinde tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Muhalefet parlementer sistem dışında hiç birşeyi tartışmadı. 

Bizim anayasanın temelinde, omurgalarında uzlaşılması halinde başkanlık sisteminde ısrarımız yok dedik. Bu o günlerde manipüle edildi. Şuanda da bizim isteğimiz temel hak ve hürriyetler alanı geniş, anayasal krizlerin ve sistem krizinin merkezi olan anayasa içi normları ayıkayıp, güçler arası dengesi iyi ayarlanmış bir anayasaya varız. 

Birinci önceliğimiz mevcut anayasanın yürürlükten kaldırılması  ve yep yeni bir anayasanın yapılması. İkinci önceliğimiz de bu anayasanın halkoyuna sunulması. Böylece 1866 yılından bu yana millet anayasa yapmış olacak. Mevcut sistem melez sistem. Hem anayasa hem başkanlık sistemi manipilasyonlara feda edilebilecek lüks alan değil.   

Koalisyonlar vampirdir

Koalisyonlar toprağı az su bol bataklık gibidir, yürütme organını yutar. Koalisyonlar, Türkiye gerçeğinde millet refahı için harcanması gereken zamanı yutan bir vampirdir.  

Başkanlık olursa diktatörlük gelir mi?

Başkanlık sistemi Türkiye koalisyon krizleri karşısında yegane bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Türk milleti ferasetiyle oynanamayacak bir millet olduğunu 1 Kasımda ortaya koydu. Açık toplumlarda diktatörlük sadece şiir konusu olabilir. En büyük imkanları Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne koyun, diktatör olun diye elininin tersiyle iter.

Tayyip Erdoğan milletle olan, milletle soluyan ve millet için hizmetini yürüten karizma. Cumhurbaşkanımıza eleştirinin en ağırı diktatörlük eleştirisidir. Bİr defa başkanlık sistemi belli süreli bir sistemdir. Mekanizmaları olan bir sistemdir. Orda sert kuvvetler ayrılığı vardır. Farklı eğilimlerin parlemontaya gelmesi mümkün. Birinci öceliğimiz anayasa olmasıdır. Anayasanın içeriğinin ne olacağı konusu değildir. Ama demokratiklik verimlilik ve rasyonallik çok önemlidir. 

Başkanlık sistemi başkanın sistemi değildir

Palementer sistemin arızaları noktasında başkanlık sistemi yegane çözümdür. Başkanlık sistemi olmazsa olmasımız değil. Vazgeçmeyiz ama askıya alırız. Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçmek zorunda kalacak. Başkanlık sistemi milletin verimlilik ve küresel rekabet yolunda sağlıklı yürümenin bir ön koşuludur. Başkanlık sistemi millet içindir.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK   

 // mevlüt
Benim görüşümde sistemidir türkiyenin. Büyümesinde yardımcı olacaktır...
10 Kasım 2015 14:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler