YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye enerji verimliliği konusunda oldukça yol kat etti"
"Türkiye enerji verimliliği konusunda oldukça yol kat etti"
11 Ocak 2016 10:28
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilen ulusal mevzuat doğrultusunda enerji verimliliği konusunda oldukça mesafe katettiğini belirtti.

Korkmaz, Enerji Tasarrufu Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, dünyada önemi her geçen gün artan enerji konusuna dikkati çekmek amacıyla ocak ayının ikinci pazartesi gününün Enerji Tasarrufu Günü ve ocak ayının ikinci haftasının da Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlandığını hatırlattı.

"Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından AB ile uyumlu hale getirilen ulusal mevzuat doğrultusunda ülkemiz enerji verimliliği konusunda oldukça yol kat etmiş bulunmaktadır" değerlendirmesinde bulunan Korkmaz, TSE'nin de enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Enstitünün, elektrikli ev aletlerinin enerji etiketlemesi ölçümlerinden, endüstriyel elektrik motorlarının enerji verimliliği testlerine, fotovoltaik panellerden yeşil bina ve yeşil havaalanı sertifikasyonuna kadar birçok alanda standardizasyon, belgelendirme, test ve muayene-gözetim hizmeti verdiğinin altını çizen Korkmaz, ev tipi fırınların, soğutucuların ve aydınlatma ürünlerinin enerji etiketi tespit ve doğrulama işlemelerinin de akredite olarak yürütüldüğünü ifade etti.

Korkmaz, sanayide kullanılan enerjinin de enerji verimliliği açısından önemine dikkati çekerek, Türkiye'de her yıl 1 milyonun üzerinde elektrik motorunun piyasaya arz edildiği göz önüne alındığında enerji verimliliği konusunda elektrik motorlarının test ve muayene işlemlerinin öneminin ortaya çıktığını belirtti.

TSE'nin yenilenebilir enerji yatırımlarının ivme kazanmasıyla bu alanda artan test ve muayene ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yatırımlar gerçekleştirdiğine işaret eden Korkmaz, "Enstitüsü olarak Ankara OSTİM'de hizmet veren ülkemizdeki tek test merkezi ile fotovoltaik panellerin enerji verimliliğini ölçme noktasında üretici ve yatırımcılara hizmet vermekteyiz" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında TSE'nin verdiği doğrulama hizmetine ilişkin de bilgilere yer veren Korkmaz, 2014 yılında toplam 51 havaalanı kuruluşuna doğrulama hizmeti verildiğini, 2015 yılı itibarıyla ise 59 işletme için doğrulama sürecinin sürdüğünü kaydetti.

Korkmaz, "Yeşil Havaalanı Projesi kapsamında 3 yılın sonunda sera gazı emisyonlarının en az yüzde 0,5 oranında azaltılması hedeflenmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve 22 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren "Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik" kapsamında ulusal sera gazı emisyonlarının önemli bir kısmını teşkil eden elektrik ve buhar üretimi, petrol rafinasyonu, petrokimya, çimento, demir-çelik, alüminyum, tuğla, seramik, kireç, kağıt ve cam üretimi gibi sektörlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının tesis seviyesinde izlenmesi ve düzenli olarak Bakanlığa raporlanmasının sağlanacağına dikkati çeken Korkmaz, sistem sayesinde, Türkiye'nin sera gazı emisyonlarının daha kesin şekilde hesaplanabileceğini bildirdi. 

Korkmaz, TSE'nin "Güvenli Yeşil Bina" belgelendirmesi de yaptığını belirterek, söz konusu belgenin binanın enerji tasarrufuyla kullanılan malzemelerin yaymış olduğu radyoaktif ve karbon salınımlarını en aza indirdiğini gösterdiğini sözlerine ekledi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler