YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, El Bab'da devreye girebilir
Kuzeyden Cerablus, batıdan da El Bab tarafından iki koldan Münbiç’e yönelmeyi planlayan ÖSO, Münbiç’i YPG öncülüğündeki SDG’den alıp YPG’yi Fırat’ın doğusuna çekilmeye zorlamayı hedefliyor
Türkiye, El Bab'da devreye girebilir
01 Eylül 2016 / 07:52 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 08:00

IŞİD, 2 hafta önce Münbiç’i YPG’nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) kaybetmişti, Cerablus’u da ÖSO ele geçirdi. YPG ve ÖSO’nun hedefinde ise şimdi El Bab var... El Bab, bölgede çatışan tüm güçler için kritik öneme sahip bir noktada bulunuyor.

Münbiç’ten ve Cerablus’tan kaçan IŞİD militanları, örgütün başkent ilan ettiği Rakka ile bağlantılarını sağlayan El Bab’a çekilmişti. Münbiç’te 2 ay savaşan, Cerablus’ta ise çatışmadan geri çekilen IŞİD, burayı kaybetmemek için tüm gücüyle savaşacaktır.

Zira örgütün burayı kaybetmesi Halep ve Türkiye ile bağlantısının kesilmesi, Suriye’nin orta kesimindeki Rakka, Deyrizor ve Humus bölgesine sıkışması anlamına geliyor.
 
MÜNBİÇ’E 25 KİLOMETRE UZAKTA
 
ÖSO, TSK’nın desteğiyle Cerablus’u IŞİD’den aldıktan sonra Türkiye sınırında Rai (Çobanbey)-Cerablus arasındaki bölgeyi IŞİD’den temizlemek için operasyonu genişletti. Buradaki 90 kilometrelik mesafe 40 kilometreye inmiş durumda. ÖSO, Türkiye sınırındaki bu kısmı ele geçirmek için ilerlerken, bir yandan da yönünü güneye, yani El Bab’a çevirdi.

Halep’in kuzeyindeki El Bab, Türkiye sınırına 30, YPG’nin IŞİD’den aldığı Münbiç’e 25 kilometre mesafede bulunuyor. El Bab, ÖSO için de kritik bir noktada. ÖSO, Azez’den Mare hattına yönelerek buradan da El Bab’ı ele geçirmeyi hedefliyor. ÖSO’nun El Bab’ı ele geçirmesi Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırında bir güvenli bölge oluşması açısında da önem taşıyor.

Ayrıca YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği koridorun da önünü kesmiş olacak. El Bab’ın muhalifler için bir diğer önemi ise yapılacak Menbiç operasyonu için onlara harekât alanı açacak olması... Kuzeyden Cerablus, batıdan da El Bab tarafından iki koldan Münbiç’e yönelmeyi planlayan ÖSO, Münbiç’i YPG öncülüğündeki SDG’den alıp YPG’yi Fırat’ın doğusuna çekilmeye zorlamayı hedefliyor.

1-20160901080039.jpg

GÜVENLİ BÖLGE

Kartların her gün yeniden karıldığı, ittifakların ve çatışan tarafların sık sık değiştiği Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmeler, en çok YPG’nin planlarını altüst etti. Haziran ayında başlattıkları Münbiç operasyonu sonrasında 2 hafta önce kenti ele geçiren YPG, önce yönünü Cerablus’a çevirdi.

‘Cerablus Askeri Meclisi’ adıyla yeni bir oluşumla burayı IŞİD’den almanın hesaplarını yaptıkları sırada, ÖSO, TSK’nın desteğiyle Cerablus’a girdi. PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırında ilan ettiği Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarının birleştirilmesi için kritik noktada olan Cerablus hamlesi boşa çıkan YPG, bu kez yönünü El Bab’a çevirdi.

Türkiye sınırında kantonlar arasındaki koridoru birleştiremeyen YPG, bu kez de El Bab’ı alarak Tel Rıfat üzerinden bu koridoru tamamlamak istiyor. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma tezi açısından da kritik bir noktada olan El Bab, yakın bir süreçte bölgede çatışan grupların karşı karşıya geleceği yer olacak.

 

HABERTÜRK

sünnileri deniz görmeyen ortaya sıkıştırmak ve yoketmek..
 // hursit dilaver
Zira örgütün burayı kaybetmesi Halep ve Türkiye ile bağlantısının kesilmesi, Suriye’nin orta kesimindeki Rakka, Deyrizor ve Humus bölgesine sıkışması anlamına geliyor.. YAZI YUKARDAN dikkat edin sünni müslümanlara da denize çıkışı olmayan orta saha bırakılacak.deniz, nusayri ve şiilere, basra şiilere,kuzey kurtlere, ortadaki boşluk ya da çöl sünnilere..ABD, İSRAİL VE İRAN ORTAKLIĞININ PROJESİ BU. TÜRKİYE DE DAHİL SÜNNİLERİ KATLETMEK..AKLINIZDA OLSUN. ona göre tayyip beyi dinleyin....
01 Eylül 2016 Perşembe 14:30
hazırlanmadan o iki şehre girin.. yoksa...
 // hursit dilaver
beklemek hayrımıza değil.bir an önce vurmak ve grmek lazım. yksa bunların hepsi bize karşı birleşip BÖYLE GEVŞEK DURMAMIZI MÜKAFATLANDIRIP, PKK İLE BİZİ MASAYA OTURTACAKLAR.hem de eşit şartlarda.onun için bir an önce bab ve membiçe grmemiz lazım. askerin de açık arazide beklemesi tehlikeli.bakın amerikalılar bile yardım etmedi. korkarım MUAVENET GİBİ,VURDUM AMMA YANLIŞLIKLA VURDUM DİYECEKLER.onun için hemen girin.onların hazırlık yapmasına mani olun.PKKnın hazırlığını beklemeyin....
01 Eylül 2016 Perşembe 14:25
 // ikra
Bu durumda uzulerek soyluyorum ulkemizin istikbalini karanlik gordum.Eger turkiye elbab icinde izin alacaksa ....
01 Eylül 2016 09:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler