YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye dış yardımları bekliyor
AFAD, "İhtiyacımız var" dedi, Dışişleri harekete geçti...
Türkiye dış yardımları bekliyor
26 Ekim 2011 / 08:55 Güncelleme: 26 Ekim 2011 / 08:56

Türkiye, depremde yardım teklifinde bulunan İsrail dahil tüm ülkelere dış yardım kabul etmeye hazır olduğunu iletti. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye’nin talebine olumlu yanıt vererek, çadır ve prefabrik konut başta olmak üzere yardımın “acilen” yapılması için talimat verdi. 10’a yakın prefabrik ev ve diğer yardım malzemelerinin en kısa sürede ulaştırılacağı belirtildi..

DIŞİŞLERİ’NDEN TALİMAT

Habertürk’ün diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arama-kurtarma aşamasından sonra yurtdışından çadır, prefabrik konut ve barınma konteynerlerine ihtiyaç duyulacağını Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi.

Bunun üzerine Bakanlık daha önce yardım önerisinde bulunan tüm ülkeler ve uluslararası kuruluşlara ‘yardımı kabul etmeye’ hazır olunduğunun bildirilmesi talimatı gönderdi. İsrail, ABD, Almanya, Rusya gibi 30’a yakın ülke tarafından yapılan yardım talebine Türkiye şimdi cevap bekliyor. Deprem iki ülke arasında adeta bir “afet diplomasisi” yürütülmesine de sebep oldu. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aramış ve “İsrail yardıma hazır” mesajını vermişti. Gül de, Peres’e teşekkür ederek, Türkiye’nin sorunun üstesinden gelmek için çalıştığı yanıtını vermişti.

ANINDA KARŞILIK

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Türkiye’nin resmi başvurusunun ardından talimat vererek istenilen çadır ve prefabrik konut öncelikli olmak üzere diğer yardım malzemelerinin temin edilip acilen Türkiye’ye gönderilmesini istedi. İsrail, en kısa sürede yardımı göndermeyi planlıyor. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler