YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye darbelerle yüzleşiyor
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye darbelerle yüzleşiyor
12 Nisan 2012 / 14:44 Güncelleme: 12 Nisan 2012 / 15:48

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin olarak, ''Türkiye darbelerle yüzleşiyor. Darbe döneminin geride kaldığına, Türkiye'de demokrasinin geldiği noktada hepimiz şahidiz'' dedi.

Arınç, Manisa Turgutlu'da yaptırılan yeni İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmet binasının açılışının ardından gazetecilerin 28 Şubat sürecine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından başlatılan operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.

Olayı bir yargı işlemi olarak görmek gerektiğini ifade eden Arınç, şunları söyledi:

''Çünkü savcılığın verdiği izinle bunlar yapılıyor. 12 Eylül 1980 darbesi ile ilgili bir yargı süreci başladı. 4 Nisan'dan itibaren, hayata bulunun iki Milli Güvenlik Konseyi üyesi (Kenan) Evren ve (Tahsin) Şahinkaya mahkeme önünde yargılanıyor. Vatandaşlarımızın, yurttaşlarımızın şikayetleri üzerine savcılık iddianame tanzim etti ve mahkeme başladı. Ve yine 28 Şubat 1997'de, yazarların, çizerlerin daha çok 'postmodern' darbe dedikleri bir süreçle ilgili olarak da yargıya müşteki sıfatıyla şikayetler yapılmıştı. Şimdi de özel yetkili savcılık o soruşturma kapsamında o dönemde çalışmaları olduğunu bildikleri kişilerle ilgili bir arama işlemi yapıyor. Zannediyorum ki bu bir yargı sürecinin başladığını gösteriyor. Eğer yeterli deliller bulunursa demek ki daha sonra iddianame tanzim edilecek ve dava açılacak veya bu kişiler hakkında takipsizlik kararı verilecek.

TBMM'de de bir araştırma komisyonu kuruldu. Bu araştırma komisyonu 1960 darbesi, 71 muhtırası, 28 Şubat ve 27 Nisan ile ilgili bir araştırma komisyonu görevlendirildi, 4 ay içerisinde raporlarını sunacaklar. Türkiye darbelerle yüzleşiyor. Darbe döneminin geride kaldığına, Türkiye'de demokrasinin geldiği noktada hepimiz şahidiz'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler