YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye çok şey kaybeder
DTP'li vekillerin mahkemeye korla getirilmesi yönünde evrilen kararı Aysel Tuğluk değerlendirdi. Ona göre bu durum Türkiye'ye çok şey kaybettirir...
Türkiye çok şey kaybeder
01 Ekim 2009 / 14:10 Güncelleme: 01 Ekim 2009 / 14:19

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna'nın ardından Milletvekilleri Sabahat Tuncel ile Aysel Tuğluk da duruşmaya polis zoruyla getirilecek.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncel hakkında, "Suçu ve suçluyu övme" gerekçesiyle yargılandığı davada, Tuğluk hakkında ise "Terör örgütü propagandası yapmak" tan İstanbul'da açılan bir dava kapsamında ifadelerinin alınması için mahkemeye zorla getirilmesine karar verirken DTP'li Milletvekilleri ifade vermeme konusunda karar aldılar.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, zorla götürülmeleri durumunda bile ifade vermeyeceklerini belirterek "Türkiye açısından çok ciddi sıkıntılara yol açabileceğini düşündüğüm bir karar. Sonuçta bu halkın vekilleriyiz ve bu halkın temel sorunlarını beklentilerini çok açık bir şekilde ifade etmek zorundayız. Bu coğrafyanın realitelerini açık bir şekilde ifade etmek zorundayız. Bir Milletvekili olarak bile düşüncelerimizi özgürce ifade edemeyeceksek Türkiye demokrasisinin çok ciddi bir sıkıntı yaşadığını gösteriyor. Birde gerçekten Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünde kısmende olsa bir umudun yaratıldığı yeni bir dönemin başladığını düşündüğümüz ve DTP olarak'ta böyle bir süreçte katkı sunmak ve çabanın içerisindeyken milyonlarca insanın seçerek gönderdiği Vekillerine verilen karar bir umut kırılmasıdır. Bir güven sorunu yaratacaktır. Halbuki bu günlerde yapılması gereken ve hepimize düşen görev karşılıklı güven arttırıcı somut adımları ortaklaşa yaratmak olmalıdır. Bu çözümü değil çözümsüzlüğü geliştirecektir. Bu Kürt sorununu çözümü değilde yine inkar ve baskıyı ifade ediyor. Türkiye'de yargı zaten son derece sorunlu bir yapı çokça tartışıyor. Bize dönük kararda yargının siyasallaşması ile ilgili bir karardır diye düşünüyorum. Her ne kadar anayasal ve yasal bir gerekçe ilede karar veriliyorsada sorunun siyasi ve DTP kimliğinden dolayı ayrımcı bir uyulama ile karşı karşıyayız. Sonuç itibari ile mesele ifade verip vermeme meselesi değil, bizler geçmişte gidip ifadelerimizi verdik, Milletvekilliliğimiz bittiği zamanda bu ifadelerimizi vereceğiz. Mesele DTP'li kimliğimizden dolayı ayrımcı uygulamadır. Bu hukuksuzluğun alet olmayacağız, çünkü bu yaklaşım bize oy verenlere de bir hakarettir. Biz halkımızın onurunu zedelemeyeceğiz ve zorla getirme kararı olsada ifade vermeye gitmeyeceğiz. Partimizin böyle bir kararı var" dedi.

Tuğluk, bir Milletvekili'nin yaka paça mahkemeye götürülmesinin bir skandal olacağını belirterek "Bir Milletvekili'nin yaka paça götürülmesi bir skandala neden olur, iç ve dış kamuoyunda çok sıkıntılara yol açar ve bu açıdan Türkiye'ye kaybettirir. Umarım böyle bir manzara yaşanmaz, böyle bir görüntü yaşanmaz. Ben böyle bir durumla karşılaşırsam rencide olurum ve hiç hoş olmaz ama en nihayetinde zorla götürmeye kalktıklarında bile mahkemede hiç bir şekilde ifade vermeyeceğiz götürülsek dahi" şeklinde konuştu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler