YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Çin'den füze almaktan vazgeçti
Türkiye, uzun süredir Çin ile görüşmelerini sürdürdüğü uzun menzilli füze ihalesini iptal etti.
Türkiye Çin'den füze almaktan vazgeçti
15 Kasım 2015 / 23:19 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 08:13

Türkiye Çin füzesi alma kararından vazgeçti. Dört milyar dolar bütçeli en büyük savunma ihalesinda iptal kararı alındı. Milli füze üretim projesi başlatılacak.

MİLLİ FÜZE PROJESİ BAŞLATILACAK

Reuters'a bilgi veren Başbakanlık'tan bir kaynak, "Bu ihalenin iptali edilmesi kararlaştırıldı. Buna ilişkin kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu bu hafta içinde imzaladı. İhalenin iptal edilmesindeki temel gerekçe, Türkiye'nin milli füze üretim projesini başlatacak olması" dedi.

1-20151115182009.jpg

Türkiye 2013 yılının sonbaharında ilk uzun menzilli füze projesinde Çin ile sözleşme görüşmelerine başlamış, projede teklif veren Fransa-İtalya ortaklığı ve ABD ikinci ve üçüncü sıralarda yer almıştı.

NATO VE ABD TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye'nin bu kritik projede Çin ile müzakerelere başlaması özellikle NATO ve ABD'nin tepkisine yol açmıştı. Ancak Çin ile teknoloji transferi gibi konularda yaşanan pürüzler nedeniyle müzakerelerde bugüne kadar nihai bir karar alınamadı.

İki yıldır süren görüşmelerde Türk tarafı teknoloji transferinde ısrar ediyordu, Çin tarafı ise teknoloji verme konusunda beklentileri karşılamıyordu.

 // misafir
Başarabiliriz. Başarmalıyız....
16 Kasım 2015 11:13
 // yeni Türkiye
Türk vatandaşı olarak çok sevdim artık kendimizi yapmaktayız sanayi da yapacak çok iyi mühendis vardi başımız da büyük varken sırtını mız yere gelimez...
15 Kasım 2015 21:13
 // Rasim DUMAN
Cin'in knowhov hususunda mutereddit ve hatta kiskanc tavri, bu iptal'de buyuk rol oynadi. Esasen balistik fuze teknolojisi altyapisina sahibiz. Kendi fuzemizi yapmamiz biraz daha fazla zamanimizi alacak olsa da, son toplamda Turkiye bu isten karli cikacak. İhalenin iptal edilmesinden dolayi sevincliyim. "Kotu komsu, adami mal sahibi yapar."...
15 Kasım 2015 18:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler