YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye büyükelçiyi geri çekiyor
Türkiye, İsrail'deki büyükelçisini geri çekmeye karar verdi.
Türkiye büyükelçiyi geri çekiyor
31 Mayıs 2010 / 13:16 Güncelleme: 31 Mayıs 2010 / 13:36

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin olağanüstü toplantısına katılacağını söyleyerek, Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini bugün geri çekeceğini bildirdi.

Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye giden gemilere yaptığı saldırıların "insanlık dışı korsanlık eylemi" olduğunu belirterek, uluslararası hukuk açısından bu saldırıların hiçbir meşruiyeti bulunmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington temaslarını iptal ederek, olağanüstü toplantıya çağrılan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geçiyor...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada;

İsrail askerlerinin uluslararası sularda yardım konvoyuna bu şekilde müdahale etmesinin korsanlık olduğunu söyledi.

ABD'ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada TRT'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in bu hareketinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve her türlü temel insani ilkelere aykırı ve bu konuda İsrail'in hem Türk milletinden hem uluslararası toplumdan özür dilemek zorunda olduğunu belirtti.

ERDOĞAN DÖNÜYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye dönmekte olduğunu, kendisinin de New York'a hareket etmek üzere olduğunu söyleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdıklarını kaydetti. Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin bu toplantısına kendisinin de katılacağını söyleyerek, "Elçimizi de bugün itibarıyla geri çekiyoruz" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler