YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye bütün imkanlarıyla hazır!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya ile Suriye ve Mısır konusunda bakış açılarının örtüşmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.
Türkiye bütün imkanlarıyla hazır!
19 Eylül 2013 / 18:50 Güncelleme: 19 Eylül 2013 / 20:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya ile Suriye ve Mısır konusunda bakış açılarının örtüşmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.Erdoğan, “AB ülkelerine vize konusunda, Latin Amerika ülkelerine dahi tanınan imkanların Türkiye’ye tanınmaması bizim için sıkıntı meselesi. Romanya'nın bu konuda verdiği destek, bu süreci aşmamızı daha da hızlandıracaktır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, Romanya ile 6 anlaşma imzalandığını belirterek, “Dostumuz ve müttefikimiz olan Romanya ile 135 yıllık bir diplomatik temaslar noktasında geçmişimiz var. Bu diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun yıldönümünü kutluyoruz. Kıyıdaş iki ülke olmak suretiyle geleceğe bakışımızda örtüşen bir mutabakatın olduğunu çok açık ve net bu görüşmemizde ve çalışmamızda tespit ettim. Romanya aynı zamanda AB üyelik sürecimize güçlü ve koşulsuz destek veren bir ülke. Bu desteğini memnuniyetle karşılıyoruz. Aramızda 6 milyar dolara ulaşan ticaret hacmine sahibiz.

"Çok güçlü bağlarımız var"

En kısa zamanda 10 milyar dolar hedefini yakalayalım kararlılığını müşterek olarak ifade ettik. Romanya’da 7 bin civarında firmamız var, orada çeşitli sektörlerde faaliyetler gösteriyorlar. Bütün bunların yanında Romanya ile çok güçlü ve sosyal ve kültürel bağlarımızın bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Romen makamlarının yapıcı tutumları sayesinde 18 bin vatandaşımız ve 70 bin civarındaki soydaşımız barış ve huzur içinde bu ülkede yaşıyorlar” ifadesini kullandı.Bugünkü görüşme de bölgesel ve uluslararası pek çok meseleyi ele aldıklarını belirten Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:“Suriye’yi ve Mısır’ı konuştuk. Bakışımızın örtüştüğünü görmek bizi memnun etti. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi pekiştirmek ve bölgemizdeki barış ve istikrara katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmaların devamı geleceğe bakışımızı güçlendirecektir.

Vize konusu

Kendilerinden şunu rica ettim, AB ülkelerine vize konusunda, Latin Amerika ülkelerine dahi tanınan imkanların Türkiye’ye tanınmaması bizim için sıkıntı meselesi. Romanya bu konuda verdiği destekle bu süreci aşmamızı daha da hızlandıracaktır. Böylece Türkiye’nin AB’de müzakereci bir ülke olma hasebiyle bu vize hakkının kendisine verilmesi suretiyle halklarımızın AB ülkelere giriş çıkışları bakımından çok büyük bir sinerji meydana getirecektir”.Konuk Başbakan Victor Ponta ise Türkiye’nin son 10 yılda gösterdiği ilerlemelerden dolayı Başbakan Erdoğan’ı tebrik ederek, “Büyük bir saygı ile bakıyoruz bu ilerlemelere. Türkiye’nin AB sürecinde tam üyelik sürecini güçlü bir şekilde koşulsuz olarak destekliyoruz.

Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı vardır. Türkiye’yi dahil eden Avrupa daha güçlü bir Avrupa haline gelecektir. Uluslararası arenada daha saygı duyulan bir birlik olacaktır. Böylelikle hepimiz aşırılıklara karşı, yoksulluklara karşı daha güçlü bir şekilde savaşabiliriz hep beraber olursak. Türkiye’de görüştüğüm siyasetçilere bir mesaj ilettim, Romanya’da Türkiye’ye karşı işbirliği yapma arzusu eski nesillerden gelmektedir. Genç siyasetçi nesiller tarafından kabul edilmekte ve devam etmektedir” diye konuştu.Ziyareti sırasında heyetinde enerji, tarım ve savunma bakanlarının da bulunduğuna dikkat çeken Ponta, şunları söyledi:“Ayrıca Romanya’da bulunan Türk ve Tatar azınlıklarının Meclisteki temsilcileri heyetimizde bulunmaktadır.

"Romanya Türkiye ile aynı taraftadır"

NATO’nun doğu kanadının ülkeleriyiz, füze kalkanı ülkelerimizde bulunacaktır, bu bölgenin güvenliğini sağlamakla görevli olacağız. Romanya ile Türkiye arasında siyasi ve askeri konularda tam bir mutabakat içinde ilişkilerimiz devam ediyor. Romanya Türkiye ile aynı taraftadır, özellikle zor ve önemli kararlarda Türkiye’nin yanındadır. Romanya, Türkiye’nin Suriye’deki önemli ve zor kararlarının yanındadır. Türkiye insanlara karşı işlenen suçları yargıladı.

Suriye’de yaşanan bütün trajedileri yargıladı ve biz Türkiye’nin yanındayız. Türkiye Suriye’ye daha yakındır, biz de Romanya’dan bölgesel açıdan bu konuları görüyoruz ve uluslararası toplumu bu katliama sessiz kalamaz. St. Petersburg’da alınan kararlara destek oldu. Bu konuda bölgenin istikrarı ve güvenliği için Romanya, Türkiye’nin attığı adımlar ve aldığı kararlar hususunda Türkiye’nin yanında bulunmaktadır. Türkiye son 10 yılda ekonomik gelişme alanında büyük adımlar attı. Romanya 2009-2011 seneleri arasında önemli bir ekonomik krizden geçmek zorunda kaldı.

"Türkiye bütün imkanlarıyla hazır"

Türkiye’nin bu konuda attığı adımlar ekonomik gelişmesi son derece önemlidir bizim için. Türkiye’den gelen Türk sermayeli şirketlere Romanya’da gösterdikleri faaliyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”Başbakan Erdoğan, 'Burada Romanya bizi yendi, biz de onları yendik" diyerek, iki ülke milli takımlarının maçlarını da hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 gün önce Suriye’de Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede yapılan bombalı araç saldırısında asıl hedefin Türkiye olduğu yönündeki iddiaları cevaplayarak, “Yapılacak her türlü yanlışa karşı Türkiye bütün imkanları ile hazırdır” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günü birlik ziyaret için Türkiye’ye gelen Romanya Başbakanı Victor Ponta ile birlikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap verdi.

“2 gün önce sınırın Suriye tarafından bombalı araçlı saldırı olmuştu, aslında o saldırının hedefinde Türkiye’nin olduğu ve bir çok ilde bu noktada güvenlik önlemlerinin artırıldığı bilgi var, bu yönde bir istihbarat var mı? Ayrıca, Türkiye sınırına çok yakın Azaz Bölgesi’nin El Kaide tarafından ele geçirildiği haberleri var, bu Türkiye açısından bir risk doğurur mu?” şeklindeki soruya cevap veren Başbakan Erdoğan, “Bu tür olayların hepsini Suriye’de beklemek mümkün. Fırat üzerindeki barajda maalesef atılan bombalar neticesinde orada baraj gövdelerinin ciddi sıkıntı içinde olduğu, her an bir patlama ile karşı karşıya olduğu ve milyonlarca insanın sular altında kalabileceği gibi bize gelen bilgiler var. Suriye’deki mevcut zalim rejim bütün oradaki insanlığı tehdit eden ve bu konuda sayı gözetmeden attığı adımlar var. Bu olayda bu olaylardan bir tanesi olarak gerçekleşmiş olan bir bombalamadır. Bunun bizim ülkemizle vardığımız müzakereler neticesinde Türkiye ile bir ilgisi yok. Suriye’de bunlar rutin hale geldi. Yapılacak her türlü yanlışa karşı Türkiye bütün imkanları ile hazırdır” diye konuştu.

“Tezkere çalışmaları sürüyor”

Başbakan Erdoğan “4 Ekim’de Suriye ile ilgili sınır ötesi operasyon tezkeresi doluyor, yeni bir tezkere olacak mı? Ayrıca konuk Başbakan Romanya maçından dolayı sizi tebrik etti, acaba aranızda gruptan çıkmak için bir iddia söz konusu mu?” şeklinde soru sorulmasından sonra “Bu kadar ciddi bir sorudan sonra ikinci soru çok enteresan” şeklinde espri yaptı. Erdoğan, 4 Ekim’de yenilenecek olan tezkere ile ilgili olarak ta, “Ekim’de gelecek olan tezkere aynısı olabilir, bazı değişikliklere tabi olarak ta bu tezkere gelebilir. Gerek Dışişleri gerekse Genelkurmay tezkere üzerinde çalışma yapıyorlar. Biz üzerinde değerlendirme yaptıktan sonra TBMM’ye sunacağız” ifadelerini kullandı.

“Nezaket kazansın”

Salonda gülüşmelere sebep olan soru ile ilgili konuşan Erdoğan, “Romanya’nın önünde bir Estonya, bir Andora maçı var. Bizim önümüzde Estonya ve Hollanda maçı var. Romanya ilk bakışta çok şanslı bir tablo içinde. Dostum Victor’un ifade ettiği gibi biz gitme arzusundayız ama Türkiye’nin 2’de iki bu işi başarması lazım. Romanya’nın da 2’de iki başarması lazım. Bu neticeler son maçtan sonra ortaya çıkacak. Bende Romanya’nın başarmasıyla memnuniyet duyarım. Oda kendileri bu memnuniyetlerini ifade ettikleri için bu nezaketin gereğidir. Temenni ediyorum nezaket kazansın” açıklamasında bulundu.

“Türk şirketler Romanya'da memnuniyetle karşılanıyor”

Romen bir gazetecinin “Türkiye’deki hangi Türk şirketleri ile hangi projeleri görüştünüz. Enerji alanında somut olarak Türkiye ile beraber hangi projeleri öngörüyorsunuz” şeklindeki sorusuna cevap veren Romen Başbakan Ponta, “Türkiye’de mevcut şirketlerin temsilcileri ile çok verimli görüşmeler oldu. Romanya’daki özelleştirme sürecinde katkısı bulunan ya da herhangi bir şekilde taraf olan ya da girişimde bulunan şirketlerle görüştüm. Türkiye şirketlerinin aktivitelerini çok olumlu buluyorum ve tebrik etmek istiyorum. Türk şirketler her zaman samimiyetle kabul ediliyor Romanya’da. En önemli projelerden birisi Romanya ile Türkiye arasında denizaltı kablosu projedir. Büyük bir yatırım isteyen bir proje. Türkiye enerjiye ihtiyacı olan bir ülkedir. Eminim ki, Türkiye ile birlikte bu projeyi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sağlık alanındaki anlaşma gözden geçirilmeli”

“Türkiye ile çok iyi bir işbirliğiniz var. Türkiye’den sağlık alanında öğrenecek çok şeyimiz var. Fakat Romanya’da Bakan’a karşı ağır suçlamalar var. Doktorlar Sağlık Bakanını sokağa sürüklediler, bütçeden daha fazla pay alabilmek için” şeklindeki soruya cevap veren konuk Başbakan, “Sağlık alanında işbirliğimiz son derece yüksek bir seviyeye ulaştı. Türkiye’ye gelip sağlık hizmetlerinden faydalanan çok sayıda vatandaşımız var Bu sektörde de bazı görüşmeleri yapıp anlaşmaya varmamız lazım. Anlaşmamızı tekrar gözden geçirmemiz lazım. 1999 senesinde imzalanan bir anlaşmamız vardı, onu yenilememiz lazım. Romanya’da öyle bir bilginin doğru olup olmadığını bilmiyorum. Genelde Sağlık Bakanları’nın vaziyeti çok zordur. İstenilen seviyeye mali açıdan gelinemiyor, istedikleri bütçe katkısını elde edemiyorlar. Bu bizim istememize rağmen olmuyor” açıklamasında bulundu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler