YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye bu kirli oyuna boyun eğmemelidir
Önce ABD'nin ardından İsveç'in Ermeni iddialarını içeren tasarıları kabul etmesine MHP'den de sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Türkiye bu kirli oyuna boyun eğmemelidir" dedi
Türkiye bu kirli oyuna boyun eğmemelidir
13 Mart 2010 / 14:49 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 14:49

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına ilişkin tasarıların kabulü konusunda, ''Türkiye, bu kirli oyuna boyun eğmemelidir. Çünkü dünyada hiçbir parlamento tarih yazıcılığına soyunamaz. Yaşanmış tarihi gerçeklikleri değiştiremez'' dedi.

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti iktidarının ''Ermeni Açılımı'' adı altında Türkiye'nin milli menfaatlerini küresel gücün politikalarına feda ettiğini öne sürdü.

AK Parti'nin dost ve kardeş Azerbaycan'ı da Türkiye'nin karşısına alarak Ermenistan ile sözde normalleşme sürecini başlatacak 'protokolleri' TBMM'ye sunduğunu belirten Yalçın, AK Parti'nin Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokolleri hükümsüz kılan kararından sonra bile attığı adımları gözden geçirmediğini kaydetti.

Yalçın, ''Bu olayın bir boyutu da iç politikaya dönük olarak gerçekleştirilen önü ve arkası boş 'Davos efeliği'nin ülkemizin dış ilişkilerine verdiği zararı bir kez daha göstermiş olmasıdır'' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ''Ermeni meselesi''nde Ermeni diasporasının ve Ermenistan'ın tezlerini benimsediğini daha seçim çalışmalarında ilan ettiğini belirten Yalçın, tasarının yakın süreç için amacının belli olduğunu ifade etti.

Yalçın, ''AKP'nin malum müttefikleri TBMM'de protokollerin bir an evvel onaylanmasını istemektedirler. Eğer protokoller geçmez ise Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen sözde 'soykırım tasarısının' Temsilciler Meclisi'ne gönderileceği mesajını vermektedirler'' dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında bin yıllık kardeşlik sonrasında oluşmuş ''bir millet iki devlet'' anlayışının tahribatına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti:

''Türkiye, bu kirli oyuna boyun eğmemelidir. Çünkü dünyada hiçbir parlamento tarih yazıcılığına soyunamaz. Yaşanmış tarihi gerçeklikleri değiştiremez. Özellikle de Türklerin yakın tarihini tahrif etmek suretiyle ayıplı bir hale getirmeye çalışmak kimsenin haddi değildir.''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler