YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye bu ayıptan kurtulmalı'
'Türkiye bu ayıptan kurtulmalı'
13 Ekim 2012 15:42
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ''Kızlarımız, başları örtülü olarak kamu hizmetinde görev alamıyorlar. Bu bir cinsiyet ayrımıdır. Türkiye bu ayıbından kurtulmalıdır'' dedi.

Gündoğdu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık-Sen tarafından düzenlenen ''Türkiye'de Sosyal Politikalar ve Çalışan Sorunları'' konulu sempozyumda, başörtülü kadınların milletvekili olması ve kamu hizmetinde görev almasının önündeki engellerin, cinsiyet ayrımcılığını ortaya çıkardığını ifade etti.

Türkiye'nin en kısa zamanda bu ayıptan kurtulması gerektiğini belirten Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Devlet, şiddet gören kadını koruyor. Ancak aynı kadının başını kapatarak TBMM'ye gelmesine, kamu hizmetinde görev almasına karşı çıkarak şiddet uyguluyor. Üniversitede rektörün lütfuyla başörtülü eğitim gören kızlarımız, başları örtülü olarak kamu hizmetinde görev alamıyorlar. Bu bir cinsiyet ayrımıdır. Türkiye bu ayıbından kurtulmalıdır. Anayasada yeri olmayan, tüzük gibi eğreti engellerle getirilen kısıtlamalar kaldırılmalıdır.''

Gündoğdu, aile yapısının önemine de değinerek, aile kurumunun korunması için bütün bakanlıkların her türlü işbirliğine gitmesi gerektiğini vurguladı.  

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise 174 bin üyeyle sağlık ve sosyal hizmet kolunda Türkiye'nin genel yetkili sendikası olduklarını söyledi. Yönetişim bilinci içinde hareket edilmesine inandıklarını, her zaman ve zeminde sorunların çözüme kavuşturulmasını hedeflediklerini belirten Memiş, bu anlayışla gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın en büyük sosyal paydaşı olduklarını söyledi.  aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler