YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye boğazları Rusya'ya kapatabilir mi?
Terör uzmanı emekli albay Mithat Işık, "Türkiye herhangi bir savaş tehdidi oluştuğunda boğazları Rusya'ya kapatabilir" dedi.
Türkiye boğazları Rusya'ya kapatabilir mi?
08 Aralık 2015 / 18:17 Güncelleme: 08 Aralık 2015 / 18:20

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Kanal A'da yayınlanan "İşte Haber" programına konuk olan terör uzmanı Emekli Albay Mithat Işık, Türkiye'nin Suriye sınırında Rusya uçağını düşürmesiyle birlikte ortaya çıkan 'boğazların Rus gemilerine kapatılması' meselesini ve Türk askerinin Bölgesel Kürt Yönetimi ve Merkezi Irak Hükümeti'nin askerlerini eğitmek için Musul'a gitmesini değerlendirdi.

Işık,  "Montrö'ye göre eğer Türkiye savaşa girmemişse, savaş gemilerinin geçişinde hiçbir kısıtlama getiremiyor ancak Türkiye savaşta ise boğazı istediği gibi kapatabiliyor" diye konuştu.

Işık sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer bir savaş yoksa ama savaş durumu oluşturabilecek şartlar gerçekleşiyorsa o zaman Türkiye'de o ülkenin geçişlerine engel koyabilir. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler daha da gerginleşirse eğer bir savaş çıkma olasılığı oluşursa; Türkiye de bu maddeye uygun olarak boğaz geçişlerini engelleyebilir veya kısıtlayabilir. Şu anda Türkiye ile Rusya arasında bir gerginlik var ama savaş durumu olmadığından dolayı Türkiye izin vermiş ve Rusya boğazlardan geçebiliyor. Bu anlaşma 1936'da imzalanırken 20 yıl sonra tekrar görüşülsün denmiş ancak hiç kimse itiraz etmediği için anlaşma devam ediyor."

RUSYA SURİYE'NİN DAVETİ İLE ORADA

Rusya'nın, Suriye'nin Türkiye sınırına tank konuşlandırmasını da değerlendiren Işık, "Rusya'nın Suriye'ye gitmesi Suriye'nin davetiyle oluyor. 'Ben savaştayım senden yardım istiyorum' şeklinde. Bununla ilgili bir anlaşma yapmışlardır mutlaka. Ancak Rusya ile Suriye arasında böyle açık bir anlaşma yok. Bir davet var, çağırma var. Bu davet üzerine de zaten misafir gelmeye çok istekli olduğu için tank ile top ile gelen bir misafir var. Rusya bu hareketiyle Türkiye'ye gözdağı vermek istiyor" dedi.

IRAK MERKEZ YÖNETİMİ KENDİ AKLIYLA HAREKET ETMİYOR

Gündemde bulunan bir diğer konu olan Türk askerlerinin Musul'da Bölgesel Kürt Yönetimi ve Merkezi Irak Hükümeti'nin askerlerini eğitmesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Işık, "Irak Merkezi Yönetimi kendi aklıyla hareket etmiyor, şu anda İran'ın, Rusya'nın baskısı var. Bir de herkesin olduğu bir yerde Türkler de olduğu zaman güzel bir teşkilatlanma ortaya çıkıyor . Bir çok yerlerde oldu bu. Türklerin verdiği eğitim şartlara daha uygun, talimatına daha uygun. Türk askeri, askeri kanunlara ve kurallara ne kadar bağlıysa göreve gönderdiğiniz her yerde aynı şekilde bağlı. Türkler gerçekten kendi ordusunu eğitiyormuş gibi eğitiyor" şeklinde konuştu.

Işık, "Türk askerleri Musul'a Bölgesel Kürt Yönetimi ve Merkezi Irak Hükümeti'nin daveti ile gitti. Oradaki askerimiz göründüğü gibi tanklarla tüfeklerle gitmedi. 100-150 kişi civarında oraya eğitim vermek için giden bir grup bu. Bunlar 1 buçuk yıldır bu eğitimi orada veriyorlar. IŞİD geldi, Irak'ın en güçlü askeri bölgesi olarak ifade edilen Musul vilayetini 1 gecede işgal etti. Irak ordusu buna karşılık silah bile sıkmadığı gibi ordusu yok oldu bir anda. Oradaki orduyu eğitemediniz. Türkiye'nin de daha önce Barzani'nin talebi üzerine Irak ordusuna ABD ordusunun eğitimine destek veriyordu. 2003 yılında Bölgesel Kürt Yönetimi peşmerge sisteminden daha düzenli bir ordu sistemine geçiş yaptı. Türkiye'den de o zaman yardım istedi. Türkiye'de nizami ordu sistemine geçişte askerleri eğitti. Dil, lisan birliğinin olması, bizim verdiğimiz eğitimlerin daha iyi olası sebebiyle Barzani bizi tercih etti" dedi.

TÜRKİYE DOĞRU BİR KARAR VERDİ

Türkiye'nin IŞİD'e karşı Irak askerini eğitmesinden dolayı IŞİD'in hedefi haline geldiğine vurgu yapan Işık, "Türkiye bu tehditlerden dolayı o bölgeyi güvence altına almak amacıyla tanklarını gönderdi. Bu gayet doğal bir şey. Orada Türkiye gayet doğru bir karar verdi. 'Kendi askerimin güvenliğini kendim daha iyi sağlarım' diye bir takım çemberler oluşturdu" diye konuştu.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

hani bağımsız dik
 // mesut yazıcı
sozde cumhuriyeti kuranlar bizleri yorgo olmaktan kurtardilar ya! bağımsızlığı mızı bizlere verdiler ya...
08 Aralık 2015 21:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler