YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye BM'de söz sahibi olacak
İnsani yardımlarda dünya üçüncüsü olan Türkiye, BM'deki konumunu da arttırıyor.
Türkiye BM'de söz sahibi olacak
01 Temmuz 2014 / 03:21 Güncelleme: 01 Temmuz 2014 / 03:23

İnsani yardımlarda son yıllardaki atağıyla dünyada üst sıralara yerleşen Türkiye, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin (OCHA) stratejileri üzerinde söz sahibi olacak.

AB Komisyonu'nun evsahipliğinde düzenlenen OCHA Donör Destek Grubu (ODSG) yüksek düzeyli toplantısında Türkiye ve Estonya, ODSG'ye tam üye olarak kabul edildi. Türkiye ve Estonya'nın katılımıyla üye sayısı 27'ye ulaşan ODSG, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin stratejisi, politikası, projeleri, finansal yönetimi, yardım faaliyetlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesinde söz hakkı bulunuyor.

ODSG dönem başkanlığını yürüten AB Komisyonu'nun evsahipliğinde, Brüksel yakınlarındaki Genval kasabasında düzenlenen toplantıda Türkiye'yi temsil eden AFAD Başkanı Fuat Oktay, yaptığı açıklamada, "Donör ülkelerin yardımları nerelere yapacaklarını kararlaştırdıkları bir üst kurul olan ODSG'ye BM tarafından uzun süredir davet ediliyorduk. Bugün bu daveti kabul ederek bu toplantıya katıldık" dedi.

Türkiye'nin AB üyelerinin birçoğu, ABD, Kanada, İsviçre, Norveç, Japonya, Güney Kore, Rusya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi 24 donör ülke ve AB Komisyonu'nun üyesi olduğu ODSG'ye katılımın çok önemli faydaları olacağını belirten Oktay, "Türkiye son yıllarda tüm dünyada, kendi sınırları içinde ve dışında insani yardım faaliyetlerinde son derece etkinlik kazanmış durumda. 2012 yılında 1 milyar doların üzerinde insani yardımla ABD ve İngiltere'nin ardından dünyada üçüncü sırayı almıştık. Böyle bir ülkenin böyle bir üst kurulda yer alması çok normal" diye konuştu.

Fuat Oktay, Türkiye'nin bazı afetlerde, evsahibi ülkelerden önce afetzedelere ulaşabilen güçlü, dinamik ve esnek bir insani yardım yapılanmasına sahip olduğunu ve AFAD'ın Kızılay, TİKA, Türk Hava Yolları, ilgili tüm bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarıyla insani yardım faaliyetlerini yürütme modelinin dünyanın ilgisini çektiğini söyledi.

Öte yandan AFAD Başkanı Oktay, ODSG toplantısına katılan BM'nin insani yardımlardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos ve AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler