YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Barolar Birliği: Katılmayacağız
Türkiye Barolar Birliği: Katılmayacağız
27 Ağustos 2016 15:48
Türkiye Barolar Birliği, Metin Feyzioğlu'nun 'katılacağız' demesine rağmen 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmama kararı aldı.

Yargıtay Başkanı'nın ev sahipliği yapacağı adli yıl açılışı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da buna yönelik olarak "güzel müjdeli bir haber" deyip katılacağını duyurmuştu.

KATILMAKTAN VAZGEÇTİLER

Fakat Türkiye Barolar Birliği'nden açılışla ilgili olumsuz bir açıklama geldi.

TBB, açılışın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini gerekçe göstererek katılımdan vazgeçtiğini açıkladı.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, Yargıtay Başkanlığınca bir otelin kongre salonunda düzenleneceği duyurulan 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni'ne TBB'nin davet edildiği anımsatılarak, "Geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapmamız istendiğinde bunu memnuniyetle kabul etmiştik" ifadesi kullanıldı.

TÖREN CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE

Açıklamada, "Törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacağına dair 21 Ağustos'ta medyada haberler çıkması üzerine, bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğini, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğini Yargıtay Başkanlığı’na aynı gün sözlü olarak iletmiştik.

Yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini de vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşik içtihadına da işaret etmiştik" değerlendirmesinde bulunuldu.

TBB'nin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Yine aynı gün yaptığımız kamuoyu açıklamasında, '15 Temmuz sonrası yaşanan, hepimizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulmayacağımızı ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancımızı' dile getirmiştik.

Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen, sorunun çözülememesi üzerine, 21 Ağustos tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde yönetim kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni'ne Türkiye Barolar Birliğinin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır."

FEYZİOĞLU "GÜZEL, MÜJDELİ HABER" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 16 Ağustos'ta görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu "Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açışıları olmasın diye düşündük" demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler