YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan savunma bakanları buluştu
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan savunma bakanları İstanbul'da bir araya geldi. Üçlü toplantının gündeminde ise bölgesel sorunlar ve işbirliği vardı. Rusya'ya ise ayrı parantez açıldığı belirtiliyor.
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan savunma bakanları buluştu
17 Aralık 2015 / 18:21 Güncelleme: 17 Aralık 2015 / 18:37

Türk, Azeri ve Gürcü savunma bakanları istanbul'da buluştu. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Azerbaycan savunma bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Tinatin Hidaşeli ile bir araya geldi.

Yılmaz, konuk bakanlarla önce ayrı görüştü, ardından üçlü görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrası, üç savunma bakanı kameralar karşısındaydı.

Toplantıda ilk olarak ev sahibi olarak İsmet Yılmaz söz aldı.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında yürütülen Üçlü Savunma Bakanları Toplantısı’nın önemli katkıları olduğunu belirten İsmet Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları olarak bizler bugün medeniyetler beşiği İstanbul’da üçlü savunma bakanları, üçüncü toplantısı kapsamında bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

EN YAKIN ZAMANDA İMZALANACAK

Toplantı esnasında yapılan ikili görüşmelerde konuşulan konular üzerinde duran Bakan Yılmaz, “Toplantımız esnasında başta savunma güvenlik ve ülkelerin silahlı kuvvetleri arasında iş birliği yapılabilecek alanlar olmak üzere her üç ülkenin de menfaatine olacak hususlarda üçlü ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptık. Bölgesel ve küresel diyaloğa hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulan günümüzde Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında tesis edilen işbirliği ve diyalog tüm ülkelere örnek olacak niteliktedir. Ayrıca son gelişmeler ışığında uluslar arası ve bölgesel konularda değerlendirmelerde bulunma fırsatı yakaladık. Barış dolu bir geleceğin tesis edilmesi düşüncesinden hareketle üç ülkenin de söz konusu hususlarda birlikte çalışarak ikili ve üçlü işbirliğimizin güçlendirilmesine yönelik irademizin nişanesi olarak gördüğümüz savunma alanında işbirliği mutabakatı muhtırasının en yakın zamanda imzalanmasının da önemli olduğunun altını çizdik” ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısında telaffuz edilmedi, ancak masadaki kritik başlıklardan biri, Rusya'ydı. Rusya, hemen hemen bölgedeki tüm ülkelerle kavgalı. Türkiye ile uçak krizi halen sıcak. Gürcistan ile kriz ise 2008 yılından bu yana hiç bitmedi. Rus tankları halen başkent Tiflis'in bir kaç kilometre kuzeyindeki Osetya'da konuşlu. Rus helikopter ve uçakları da sık sık gürcü hava sahasını ihlal ediyor.

Azerbaycan'da da durum farklı değil. Karabağ yıllardır Rusya'nın desteklediği Ermenistan'ın işgali altında. Bölgede tansiyon son haftalarca oldukça yüksek. 2 gün önce sınırda çıkan çatışmalarda 3 ermeni askeri öldürülmüş, 1 Azerbaycan askeri de şehit olmuştu.

İlk buluşmasını geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştiren 3 ülkenin silahlı kuvvetleri, yakın zamanda heyetler arasında yine bir araya gelmeyi planlıyor.

turkiye-azerbaycan-ve-gurcistan-savunma-bakanlari-uclu-savunma.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler