YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye aslında PKK'yla savaşmıyor!
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, bölücü terör örgütünün Dağlıca saldırısını değerlendirdi. Tan, PKK'nın kukla olduğunu, Türkiye'nin aslında o kuklanın sahipleriyle savaştığını kaydetti.
Türkiye aslında PKK'yla savaşmıyor!
07 Eylül 2015 / 16:13 Güncelleme: 07 Eylül 2015 / 16:25

TRT Haber'de katıldığı Sıcak Gündem programında terör örgütü PKK'nın son saldırılarını değerlendiren Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, PKK ile savaşın dünya savaşının bir cephesi olduğunu söyledi.

Tan sözlerine şu cümlelerle devam etti:

Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak sıradan bir terör örgütüyle karşı karşıya değiliz. Bu terör örgütünün arkasında dünyanın en güçlü, en silahlı devletlerinin olduğunu unutmayalım. İsrail casuslar, Alman casusları, Amerika Birleşik Devletleri'ni zaten yıllardır örgütün arkasında olduğunu hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum. Rusya ve İran'ı da buna dahil edelim. O nedenle Türkiye Cumhuriyeti devleti aslında sadece bir terör örgütüyle mücadele etmiyor. Topyekun bu terör örgütünü kukla gibi kullanan arkasındaki devletleriyle mücadele yürütüyor.

1-20150907162017.jpg

IŞİD'e karşı terör örgütü PYD'yi destekliyorlar

Bakın gözlerimizin önünde bir şey oluyor. Ne diye baktığımızda IŞİD'e karşı yapıldığı söylenilen hava operasyonlarını ABD öncülüğünde dünyanın 80'e yakın devletinin üyeliğinde yürütüyorlar. Ama sadece havadan bombalıyorlar. Peki karada kiminle birlikte hareket ediyor bu uluslararası koalisyon diye baktığımızda, kara ordusu olarak PYD'nin YPG dediği silahlı güçleri kullandığını görüyoruz. Peki PYD nedir? PKK'nın Suriye uzantısıdır. Şimdi terör örgütü dedikleri IŞİD'e karşı PKK denilen terör örgütünün Suriye kolunu kullanıyorlar ve bunla açık işbirliği halindeler.

 

2-597.jpg

Türkiye'nin PKK mücadelesi küresel savaşın bir cephesidir

Nasıl ki uluslararası koalisyon Suriye'de IŞİD'e karşı PYD'yi kullanıyorsa, Türkiye'de de PKK'yı kullanıyorlar. Sadece PKK'yı kullanmıyor. Paralel'i kullanıyor, DHKP-C'yi kullanıyor, başka unsurları kullanıyor. Bu yeni küresel bir savaşın cephesidir. Yemen'de olanı Tunus'tan ayrı düşünürsek, Mısır'da olanı Suriye'de olandan farklı düşünürsek büyük fotoğrafı göremeyiz.

 

3-317.jpg

Papa dünya savaşının adını koymuştu

Büyük bir dünya savaşının içerisindeyiz ve birkaç senedir içerisindeyiz. Yeni değil bu. Bu savaş ne yazık ki daha da gelişecek daha da derinleşecek gibi görünüyor. Bunun sadece adı ilan edilmemiş. Adını aslında Papa geçen sene koydu. 19 Ağustos 2014 tarihinde yaptığı bir açıklamada, "Görüyor musunuz büyük bir savaşın içerisindeyiz ama parça parça" diye açıkça adını da koydu.

Öbür taraftan yine geçen yıl 2 Eylül tarihinde Ukrayna Savunma Bakanı bu defa benzer bir açıklama yaptı. Bakın aynen buradan okuyorum, "Büyük bir savaş kapımızın önünde. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana benzeri görülmeyen bir savaş bu" diyor. Halbuki biz Ukrayna'da olanları ne olarak biliyoruz. İsyancılarla Ukrayna Hükümeti arasındaki bir çatışma gibi görüyoruz. Yani bizim PKK ile olan çatışmamız gibi. Öyle bir şey yok.

Ukrayna'da da bu savaşın bir cephesi yaşanıyor, Türkiye'de de yaşanıyor, Yemen'de de yaşanıyor, Tunus'ta, Mısır'da, Filistin'de, Suriye'de de yaşanıyor. Dolayısıyla bu PKK ile olan mücadeleyi biz büyük savaşın bir cephesi olarak görürsek daha anlamlı bir fotoğrafın karşımıza çıktığını görürüz. Bunu bilerek mücadelenin devam ettirilmesi gerekiyor. İşte güvenlik zirvesinde konuşulan, bundan sonra mücadelenin konseptinin değişeceğine dair konularda buradan kaynaklanıyor. Bu bir terör mücadelesi değil, bu bir dünya savaşının parçasıdır. Türkiye de bu savaşı bu çerçevede yürütecektir.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Görüş Farkı
 // Zeynep
Sayın Alper Tan Görüşünüze tamamen katılıyorum, gerçekten adı konulmamış bir savaşın içindeyiz ve ne yazık ki Karşımızda Erkekçe savaşan yok. Etrafımızı Kancıklar kuşatmış durumda, Mehmetçiğimizin işi zor ama Rabbimin yardımıyla bu Kancıkların haklarından geleceklerdir buna inancımız tam. ...
07 Eylül 2015 Pazartesi 17:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler