YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Amerikan dostu değil
Türkiye Amerikan dostu değil
18 Eylül 2014 07:00
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, ABD'nin IŞİD'i yok etme planında neden Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Kanal A'da yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Çerçeve' programının bu haftaki konukları, Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratejik Düşünce Enstitüsü'nden Doç. Dr. Erkin Ekrem ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz idi.

TSK tampon bölge hazırlığı ile ilgili görüşlerini belirten Alper Tan şöyle konuştu:

Bu yeni bir fikir değil. Suriye'de karışıklık başladığı andan itibaren var. Suriyeli göçmenler var, tabi bunların maliyetleri var. Yarın öbür gün IŞİD'e müdahale için artan hava saldırılarında göç daha da artabilir. Türkiye bu göç dalgalarına karşı, ki bazı girişler kontrolsüz olabilir, Özgür Suriye Ordusu'nun yanında, Esad'ı destekleyenler de sınırdan girebilir, Reyhanlı'da yaptıkları sıkıntıları tekrar meydana getirebilirler. Öyle zannediyorum ki, göç dalgalarına karşı Türkiye'nin sınırının öbür tarafında bir bölge oluşturularak, bombalamadan kaçan insanların oradan toplanması ve insani yardımların da orada ulaştırılması hedefleniyor olabilir.

Ama bununla ilgili de henüz bir stratejinin olmadığı anlaşılıyor. Belki açıklanır. Bunun olması durumunda, uçuşa kapalı bir bölge olacak. Esad'ın uçakları bu bölgede uçamayacak, uçmaya kalktıklarında da oradaki silahlı güçler tarafından müdahale edilebilir. Bu konuda Türkiye kafa yoruyordur.

"Türkiye Amerikan dostu değil"

Türkiye artık onların bildiği Türkiye değil. Eskiden olduğu gibi Amerikan dostu bir Türkiye yok. 2007'den sonra Türkiye kendine mahsus, bağımsız bir dış politika yürütmeye başlayınca, rahatsız oldular. Bunun için de neo-Osmanlıcı dediler, eksen kayması yaşıyor dediler, Türkiye İranlaşıyor dediler. Bunların hiçbirisinin tutmadığını gördüler.

Şimdi başka türlü hareket etmeye başladılar. Burada bir hatırlatmanın faydası var. 2013 yılında Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ve önemli kadrosuyla Beyaz Saray'da krallar gibi karşılandı. Amerika Türkiye'yi İslam dünyasının sözcüsü gibi görüyor.

Türkiye'nin Ortadoğu'daki ülkelerle yürüttüğü projelerden yararlanmaya çalıştılar. İslam dünyasındaki yeni projelerine Türkiye üzerinden yapıp yapamayacağını ölçtü. Görüşmeler oldu ama Amerika, istediğini alamadı, Türkiye'den yüz bulamadı. Bunun için de, 1 Haziran 2013'ten itibaren Gezi olayları oldu, Mısır'da darbe yapıldı.

Türkiye'de Gezi başarısız olunca, onurlarına yediremediler altı ay sonra 17 Aralık'ı paralel yapı üzerinden bunu gerçekleştirdiler. Burada da istediklerini alamadılar.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

Kesinlikle
 // Mustafa
Alper Bey'in tespitlerinin doğruluğunu zaman defalarca gösterdi....
18 Eylül 2014 Perşembe 11:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler