YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye AB’yi baskı altına aldı
Türkiye AB’yi baskı altına aldı
09 Mart 2016 07:18
Ankara’nın, Türkiye-AB Zirvesi’nde mülteci krizini çözmeye yönelik önerileri Avrupa basınında geniş yer buldu. Türkiye’nin yeni ve iddialı bir öneri ile şaşırttığı ve AB’yi baskı altına aldığı belirtildi.

Türkiye'nin Türkiye-AB Zirvesi'nde gündeme getirdiği Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere ilişkin önerilere Avrupa basınında geniş yer ayırdı.

Almanya'nın Tagesspiegel gazetesi “Türkiye Avrupa'yı şaşırttı” başlığını kullandı. Haberde, Yeni ve iddialı önerisiyle Türkiye'nin müzakere partnerlerini şaşırttığı belirtilen haberde, Türkiye'nin önerileriyle ilgili bir diplomatın “çok fazla şey teklif ediyorlar, daha fazla şey talep ediyorlar” ifadesine yer verildi.

Haberde, Türkiye'nin öneriyi önceden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile konuştuğu bilgisine de yer verildi.
 

GALİBİYETTEN EMİN

“Türkiye AB'yi baskı altına aldı” başlığını kullanan Süddeutsche Zeitung gazetesinde ise Türkiye'nin Avrupa'nın sorunlarını temizleme rolüne razı olmadığı ve AB ile kapsamlı bir anlaşma istediği kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un, “Dönüm noktasının bekleyişi” başlığıyla duyurduğu haberde de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Brüksel'de galibiyetten emin olduğu belirtildi.

ANLAŞMAYA YAKIN

“Göçmen krizi: AB ile Türkiye anlaşmaya yakın” başlığını kullanan İngiliz yayın kurumu BBC, liderlerin prensipte anlaştığını ancak nihai kararın henüz verilmediğine dikkati çekti.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi de zirveye ilişkin İngiltere Eski Dışişleri Bakanı William Hague'in yazısına yer verdi.

Türkiye'nin AB için çok önemli olduğunu vurgulayan Hague, tarafların anlaşması gerektiği tavsiyesinde bulunarak, görevi sırasında Washington'dan sonra en fazla telefonda aradığı başkentin Ankara olduğunu kaydetti.

KARLI ÇIKACAK

Fransız Le Figaro gazetesi ise Türkiye'nin zirveden karlı çıkacağını belirterek, Türkiye'nin masaya beklenmedik öneriler getirmesinin şaşırtıcı ve Ankara'nın elinin oldukça güçlü olduğuna dikkati çekti.

Le Monde, Türkiye'nin zirvede açıkça “Bizim size ihtiyacımız olduğundan daha fazla sizin bize ihtiyacınız var” mesajı verdiğini kaydetti.

Fransız İtele televizyonunda zirveye ilişkin soruları yanıtlayan Fransa Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll ise mülteci krizinin çözümünde Türkiye'ye ihtiyaç duyduklarını söyledi. La Stampa gazetesi de “Türkiye, AB'yi kontrol altında” tutuyor başlığını kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler