YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ABD'ye o konuda rest çekti!
Kerry’ye ''Güvenli bölgeyi beraber yapalım''' diye teklif götüren Çavuşoğlu, 'Ya beraber yapalım ya da başımızın çaresine bakarız' dedi.
Türkiye ABD'ye o konuda rest çekti!
30 Haziran 2015 / 08:45 Güncelleme: 30 Haziran 2015 / 09:34

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 26 Haziran tarihinde ABD'li mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, Washington yönetimini ''bölgede yaşanan gelişmelere daha fazla seyirci kalınamayacağı yönünde uyardığı'' öğrenildi.

Endişelerimizi dikkate alın

Bu doğrultuda, Çavuşoğlu'nun PYD'nin bölgede Kürt koridoru oluşturma çabalarının Türkiye'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, ''Türkiye'nin bir oldu-bittiye izin vermeyecektir. Bölgede bir an önce güvenli bölge oluşturulmalı. Bunu beraber yapalım. Ya da biz başımızın çaresine bakarız. Endişelerimizi dikkate almalısınız'' değerlendirmelerini yaptığı bildirildi.

Kerry'i son kez uyardı

Edinilen bilgilere göre, Ankara ile Washington arasındaki diplomasi trafiği kesintisiz olarak sürse de, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Kerry arasında geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen telefon görüşmesinde Ankara adeta son uyarısını yaptı. Bu doğrultuda, Çavuşoğlu Kerry'e Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde PYD tarafından oluşturulmaya çalışılan Kürt koridorunun Türkiye'nin ''ulusal güvenliği'' için tehdit oluşturduğunu gerekçeleriyle anlattı.

 // Rasim DUMAN
ABD'nin cevabi aynen soyle olacaktir : Endiselerinizi paylasiyoruz,ancak mesele cok karmasik. Teknik heyetlerimiz biraraya gelsinler, fikir teatisinde bulunsunlar, detaylar ve riskler hesaplansin. Siz bu arada bolgede tansiyonu yukseltecek tesebbuslerden uzak durun." Yani kisaca, ABD ipe un serecek, diger taraftan da, DEAS ve PYD'ye, "ellerini cabuk tutmalari" icin gaz verecek....
30 Haziran 2015 03:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler