YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem
Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem
10 Aralık 2012 11:11
İrlanda'nın Avrupa Birliği'nden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton, AB dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile en az bir müzakere başlığını açmak istediklerini söyledi.

Creighton, ülkesinin 1 Ocak'ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) 6 aylığına devralacağı AB dönem başkanlığı ve bu sürede Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin planları konusunda, AA'nın sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde birkaç müzakere başlığının geçmişte dondurulduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Creighton, "İrlanda dönem başkanlığında, Türkiye'nin katılım sürecine biraz ivme kazandırmak için eşsiz bir fırsatımız olduğunu düşünüyorum" dedi.

Dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile en az bir müzakere başlığını açmayı istediklerini ifade eden Creighton, bunun Türkiye ve AB için önemli olduğunu kaydetti. Türkiye'nin AB için önemli bir ülke olduğunu belirten Creighton, "AB, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı. Dolayısıyla, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. İrlanda dönem başkanlığının, bu sürece katkıda bulunmasını umuyorum" diye konuştu. 


"Genişleme konusunda gurur verici bir sicilimiz var"


Lucinda Creighton, bir soru üzerine, İrlanda'nın içinde bulunduğu ekonomik krizin, AB dönem başkanlıklarına ve Türkiye'nin AB üyelik sürecine olumsuz etkisinin olmayacağı yanıtını verdi. 

Yedinci kez AB dönem başkanlığını üstleneceklerini vurgulayan Creighton, bu konuda tecrübelerinin çok iyi olduğunu, 2004 yılında yaptıkları son dönem başkanlıkları sırasında, 10 ülkenin AB üyeliğine kabul edildiğini hatırlattı. 

İrlandalı Bakan, "Genişleme konusunda çok gurur verici bir sicilimiz var ve geçmişte müzakere sürecinde olan ülkelerle çalışma tecrübemiz var. Dolayısıyla, Türkiye ile en az bir müzakere başlığını dönem başkanlığımızda açma konusunda iyi bir konumumuz var. Amacımız bu ve bunu yapabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.


"AB, Türk ekonomisinin büyümüş olmasından fayda sağlıyor"


Türkiye'nin ekonomisinin, AB ülkelerinin ekonomilerden çok daha iyi olduğunu hatırlatılması üzerine ise Creighton, Türkiye ile AB ekonomilerinin halihazırda birbirinin içinde olduğunu ancak daha bütünleşmiş ve derin bir ekonomik işbirliğinin hem Türkiye'nin hem de AB'nin yararına olacağını kaydetti.

AB ülkelerinin ekonomilerinin gelecek yıllarda büyüyeceği konusunda iyimser olduğunu söyleyen Lucinda Creighton, "Örneğin benim ülkem çok büyük bir bankacılık krizi ve ekonomik krizden geçti. 2007'den bu yana ilk kez geçen yıl ekonomisi büyüdü. Yüzde 1,4 büyüdük. Gelecek yıllarda da bu büyümenin olumlu yönde seyredeceğini öngörüyoruz. Orta ve uzun vadede Avrupa'nın tekrar büyüyerek, dünyanın diğer bölgeleriyle rekabet edeceğini düşünüyorum" diye konuştu. 

Türkiye'nin ekonomisinin de büyümeye devam edeceğini kaydeden Creighton, "Türk ekonomisi çok açık, esnek ve yeniliklere açık hale geldi. Bundan Türk halkının yarar sağladığını düşünüyorum. Bu ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki ticareti geliştirdi ve AB de bundan fayda sağlıyor" dedi.


"Endişelerimiz var"


Creighton, geçen yıl AB Bakanlığına getirilmeden önce muhalefetteyken, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olumsuz görüşler dile getirmişti. Türkiye'nin AB üyeliğinin AB içindeki güç dengelerini, özellikle AB'deki İrlanda gibi küçük ülkeleri ekonomik anlamda olumsuz etkileyeceğini savunan Creighton, üyelik halinde Türkiye'den gelecek "göç dalgasından" da endişe duyduğunu söylemişti.

Bu görüşlerini halen savunup savunmadığının sorulması üzerine İrlanda'nın AB Bakanı, Avrupa'nın şu anda çok zor bir ekonomik süreçten geçtiğini ve birçok AB ülkesinin yapısal reformlardan geçmekte olduğuna işarete etti.

Türkiye'nin AB üyeliğinin "kısa ya da orta vadede" olmayacağını, bunun uzun vadeli bir süreç olduğunu söyleyen Creighton, şunları kaydetti:

"Evet, Türkiye ile ilgili ekonomik zorluklar konusunda ciddi endişelerimiz var ama aynı zamanda insan hakları, basın özgürlüğü, Kürt azınlığı gibi konularda da endişelerimiz var. Türk hükümetinin bu konularla ilgilenmesini umuyoruz ve bekliyoruz. Türkiye'nin insan hakları sicilini geliştirmesinin, AB'ye uyumla olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla, müzakere sürecinin bunun çok önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum."

Creighton, "Türkiye'nin AB üyeliği halinde, bir göç dalgasından hala endişe duyuyor musunuz " sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

"Bu bir zorluk. Bu, üye ülkeler arasında ve Schengen bölgesi içinde, AB'deki bir zorluk. Yeni AB üyelerine Schengen bölgesi açılmadı. Bulgaristan ve Romanya, Schengen bölgesine henüz girmedi. Dolayısıyla endişeler var ama sadece Türkiye ile ilgili değil, yeni üye ülkelerle ilgili de. Bu ele almamız gereken ve tüm AB üyesi ülkelerin kabul edeceği bir çözüm bulunması gereken bir konu. Böyle bir çözüm henüz bulamadık. AB'de şu anda, göç nedeniyle orantısız baskıya tahammül eden ülkeler var." 


"Talihsiz açıklamalar olduğunu düşünmüştüm"


"Kıbrıs sorununun, Türkiye'nin AB üyeliği önüne bir engel olarak konulduğunu" düşünüp düşünmediğine ilişkin ise Creighton, "Kıbrıs'ı, Türkiye'nin katılımı için bir engel olarak görmüyorum" dedi.

Güney Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu ve şu anda AB dönem başkanlığını yürüttüğünü hatırlatan İrlandalı Bakan, "(Güney) Kıbrıs'ın dönem başkanlığının başında Türkiye'den, yetkiyi tanımadıklarına yönelik bazı açıklamalar yapıldığını biliyorum. O zaman, bu açıklamaların talihsiz olduğunu düşünmüştüm" diye konuştu.

Kıbrıs sorununun, iki tarafın katılımıyla, Birleşmiş Milletler çerçevesinde çözülmesi gerektiğini kaydeden Creighton, AB'nin bu sorunun çözümü için uygun yer olmadığını ifade etti. Creighton, "BM'deki süreci destekliyoruz. AB üyesi bir ülke olarak, iki tarafa da adil davranmaya çalışıyoruz" dedi.

İrlanda'nın AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton geçen Temmuz ayında Türkiye'yi ziyaret etmiş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la görüşmüştü. Bağış'ın ise bu ay içinde İrlanda'yı ziyaret etmesi bekleniyor. İrlanda'nın 1 Ocak 2013'ten itibaren 6 ay süreyle yürüteceği AB dönem başkanlığı boyunca ayrıca, İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore'un Türkiye'yi ziyaret etmesi öngörülüyor.

AA

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler