YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk'e saldıran belli oldu
Eski DTP'li Ahmet Türk'ün, adliye çıkışında uğradığı yumruklu saldırıda burnunun kırıldığı açıklandı.
Türk'e saldıran belli oldu
12 Nisan 2010 / 16:22 Güncelleme: 12 Nisan 2010 / 16:22

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruklu saldırıya uğradı.

Türk'e saldıran kişinin isminin İsmail Çelik (27) olduğu belirlendi. Saldırgan Çelik, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü elemanlarınca göz altına alındı.
 

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da DTP'nin kapatılmasını protesto eden grubun işyerini ve arabasını yakmak istemesi üzerine, açtıkları ateş sonucu 2 kişinin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasına neden olmaktan tutuklanan 2 kişinin güvenlik nedeniyle Samsun'da görülen davasını izleyen, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e adliye önünde yumruklu saldırıya uğradı.
 

Dava ile ilgili adliye önünde açıklamada bulunan Türk'e güvenlik çemberi içine giren İsmail Çelik (27) isimli şapkalı bir şahıs yumruklu saldırıda bulundu. Türk'ün koruması ve şoförünün saldırgana karşılık vermesi üzerine arbede yaşandı. Çelik, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü elemanlarınca gözaltına alındı.
 Mahkeme çıkışı adliye önünde açıklamada bulunan Ahmet Türk, tek isteklerinin adil bir yargılanmanın gerçekleşmesi olduğunu söyledi.
 

Daha önceki olaylarda da dosyaların başka yerlere nakledildiğini belirten Türk, "Muşta'da güvenliği sağlayacak imkan varken, adeta davanın seyrini değiştirmeye yönelik bir gayretin içinde olduklarını görüyoruz. Adil bir yargılanmanın yapılmasını istiyoruz. Eğer adil bir yargılama olmazsa, mağdurların hakkını savunacak bir yargılama olmazsa bu işin sağlıklı yürüyeceğini düşünmüyoruz. Demokratik bir tepki karşısında hiç görevi yokken, böyle birinin kaleşnikof  kullanarak cinayet işlemeis gereksizdi. Sonuç olarak adil ve tarafsız bir yargılamanın beklentisindeyiz." dedi.
 

 BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, polislerin üzerine yürüyerek, siz bu suçun katili ve muhatabısınız dedi. Olaydan Samsun valisi ve emniyet müdürünü suçlu bulan Sakık, "Bunun hesabını soracağız. Bizim muhatabımız İçişleri Bakanı ve Başbakandır." açıklamasında bulundu.
 

Davada ölen ailelerin avukatları ise, 'herkes bunun hesabını verecek' diyerek tepki gösterdi. Yumruk darbesinden sonra olay yerinden hızla ayrılan Ahmet Türk ve diğer milletvekillerinin araçları polis kontrolünde Ankara'ya hareket etti. İHA

bu biir tepkidir
 // yılmaz acu
neden ortalığı bulandırıyorlar her şeyi kenara bırakalım 60 70 yaşında bir insana yumruk atılmaz kim olursa olsun herkesin cezasını kanunlar verir kullar veremez...
08 Mayıs 2010 18:47
bu bir nevi şerefsizliktir
 // yılmaz acu
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
12 Nisan 2010 23:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler