YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkan Saylan' adı hastaneye verilemedi
CHP Türkan Saylan'ın isminin İstanbul Lepra Hastanesi’ne verilmesini teklif etti ancak AK Partililer teklifi kabul etmedi
'Türkan Saylan' adı hastaneye verilemedi
25 Ağustos 2009 / 12:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İstanbul İl Genel Meclisi Üyesi CHP’li Zeynel Avcı’nın cüzzam hastalığıyla mücadelenin simgesi Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin İstanbul Lepra Hastanesi’ne verilmesi teklifi AK Partili üyelerin çoğunlukta olduğu Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından reddedildi.

 

İl Genel Meclisi üyesi Zeynel Avcı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın geçtiğimiz mayıs ayında yaşamını yitirmesinin ardından 1 Haziran 2009’da meclise sunduğu önergede Saylan’ın isminin İstanbul Lepra Hastanesi’ne verilmesini talep etti.

 

Önergesinde Prof. Saylan’ın cüzzam hastalığı konusunda unutulmaz çalışmalara imza attığını ifade ederek, "Lepra Hastanesi’ne Türkan Saylan’ın isminin verilmesi, bu değerli bilim insanına verdiğimiz değeri ve kadirşinaslığı göstermesi açısından önemli olacaktır" dedi.

AK PARTİ'LİLER ÇALIŞTIĞI ÜNİVERSİTENİN KÜRSÜSÜNÜ ÖNERDİLER

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın cüzzamla mücadelesi

1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanlığı alan Türkan Saylan, 1968 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı.

1972'de doçent, 1977'de profesör olan Saylan, 1982 - 1987 yılları arasında Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'nı, 1981 - 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü.

Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002’de emekli oldu.

21 YIL GÖNÜLLÜ BAŞHEKİMİYDİ

Cüzzam çalışmalarına 1976 yılında başlayan Saylan, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurdu. 1986'da kendisine Hindistan’da "Uluslararası Gandhi Ödülü" verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yaptı. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcılığı görevini yaptı. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi'nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesi olan Saylan, adının verilmesi teklifinin reddedildiği İstanbul Lepra Hastanesi’nin 1981-2002 yılları arasında 21 yıl boyunca gönüllü olarak başhekimliğini yürüttü.

İl Genel Meclisi Başkanlığı’nın görüşülmek üzere Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale ettiği önerge burada oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda önerge, 5 kişilik Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun AKP’li 3 üyesinin oylarıyla reddedildi. Ak Parti’li Komisyon Başkanı Dr. Sadık Danışman, Ak Parti’li Başkan Vekili Eczacı Battal Isırkan ve AK Partili’li üye Metin Genç, Türkan Saylan’ın isminin İstanbul Lepra Hastanesi yerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki kürsüsüne verilmesinin uygun olacağının yazılı olduğu raporun altına imzalarını attı. Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun CHP’li iki üyesi Ali Rıza Yıldırım ile İlhan Güzelgün ise raporu şerh koyarak imzaladılar.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler