YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk zırhı İsrail zırhını deldi
Türk zırhı İsrail zırhını deldi
18 Haziran 2010 08:11
Türk mühendisler savunma sanayinde kullanılmak üzere zırh üretti. Bugüne kadar İsrail’den aldığımız ürüne ‘T-Zırh’ adı verildi...

Nurol Teknoloji bünyesindeki Türk mühendisler, 3 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından savunma sanayinin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ileri balistik zırh üretmeyi  başardı.

Türkiye’nin ilk yerli zırhı olan ve ‘’T-Zırh’’ (Türk Zırh) adı verilen ürün için 15 milyon euro yatırım yapıldı. Türk Zırhı, Güneydoğu’da  görev yapan askerlerde, binalarda, her türlü  kara ve hava araçlarının korunmasında kullanılabilecek. Firma yetkilileri, standart bir balistik koruyucu yeleğin 6-8 kilogram arasında değiştiğini,  geliştirilen yeleklerin ise 4-5 kilo olduğunu belirtti.

DÜNYANIN ÜÇ FİRMASINDAN BİRİ

Araçların daha önce genellikle İsrail tarafından zırhlandığını ifade eden yetkililer ’’Zırh    konusunda dışa bağımlıydık. Ülkeler, zırh     teknolojisinde kullanılacak makine ve ekipmanları dahi satmazlar. Biz kendi bünyemizde   zırh teknolojisinde kullanılacak fırınları ve   makinaları da ürettik” dedi. Yetkililer, Nurol Teknoloji’nin, zırh yapımında kullanılan malzemelerden bor karbürü üreten dünyada 3 firmadan biri haline geldiğini belirtti. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler