YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk ve Ermenilerin kaldırım savaşı
Türk ve Ermenilerin kaldırım savaşı
25 Nisan 2013 14:27
Ermeni toplumu, Sözde Soykırımı Anma Günü çerçevesinde Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi. Sözde Soykırımı kabul etmeyen Türk vatandaşları da karşı gösterilerde bulundu.

Gösteriye katılan Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Ergün Kırlıkovalı İHA'ya yaptığı açıklamada "Bugün gördünüz, karşı tarafa iki otobüsle 150 kadar Ermeni getirildi ve bunlar soykırım diye pankartlar taşıdılar.

Halbuki bir olayın soykırım olabilmesi için uluslararası mahkemenin kararı lazım. Bu 1948 Birleşmiş Milletler Sözleşmesine göre böyle. Ve bir karar yok. Mahkeme karar olmamasına rağmen bütün dünyaya soykırım diye hitap ediyorlar" dedi.

Soykırım iddiası siyasi bir iddia olduğunu ve defalarca ve çürütüldüğüne değinen Kırlıkovalı Ermeni tarafının bu konudaki ısrarının negatif etkilerine dikkat çekti ve "Bu ısrar bizleri barışa kardeşliğe götürmüyor. Tam tersi aramızdaki uçurumları açıyor. Çünkü soykırım dediğiniz anda Müslüman acılarını yok sayıyorsunuz demektir" dedi.

Ermeni tarafının 150 kişilik kalabalık bir ekiple gelmesine karşılık Türk tarafının daha düşük bir katilim sergilemesi konusunda ise Kırlıkovalı gösterinin hafta içi okul günü esnasında gerçekleştirildiğine dikkat çekti ve serbest meslek sahiplerinin protestoya gelebildiğini belirtti.

Kırlıkovalı, bunun yanılgıya sebebiyet vermemesi gerektiğini söyleyerek, "Bizim tarafta otuz, kırk kişi vardı. Ama bunların her biri gönüllü inanarak gelmiş insanlardı. Halbuki karşıda gördünüz yaşları on ila on beş arası iki otobüs dolusu izci getirdiler. Yani bir okulu resmen kapatıp otobüslere doldurup buraya getirdiler. Simdi hangisi daha inançlı sizce? Bakin ben Kaliforniya'dan 5 saat uçup isteyerek geldim. Karşıdaki zorla bir otobüse bindirilip buraya getiriliyor. Eline bir pankart tutuşturuluyor.Bence rakamlar sizi yanıltmasın bizim taraf çok daha kuvvetliydi" dedi.

25 Nisan günü ATAA'nin her sene gerçekleştirdiği ve üç gün sürecek olan 33. ATAA Kongresi ve Türk-Amerikan Ulusal Liderlik Konferansı’nın başlayacağını da ifade eden Kırlıkovalı toplantının başlangıç tarihini özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 24 Nisan sözde Ermeni soykırımı ve 25 Nisan Anzak gününü dikkate alarak seçtiklerini belirtti.

İki sene önce ATAA başkanı olarak seçilen Ergün Kırlıkovalı bu seneki toplantıda gençlerin önemli bir yer kapsadığını belirtti ve "Ben Amerika'daki Türk ve Türki toplulukların artik sessiz olmalarını istemiyorum demokratik sisteme girmelerini seslerini yükseltmelerini istiyorum demiştim. Bunu yapacak olanlar da gençlerdir demiştim. O yüzden ATAA'in yönünü Amerikan üniversitelerine ve kolejlerine çevirmiştim" dedi.

Toplantıya İlk Türk Davos'u adının verilmesi hakkında da açıklama yapan Kırlıkovalı, "Buna bağlı olarak üyeliği açık demokratik olarak seçilmiş ve saydam olarak çalışan bütün derneklerin çatı kuruluşlarını ve STK'ları bir bayrak altında toplamak istedik. Hepimiz eşitiz. 12 eşit olarak bir araya geldik. Biz bu platforma bütün liderlerin katılmasından ötürü Davos dedik" dedi.

ATAA'nin 25 Nisan tarihinde başlayıp 27 Nisan tarihine kadar sürecek olan toplantısına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Coca-Cola'nin CEO'su Muhtar Kent, NBA yıldızı Hidayet Türkoğlu ve Kemal Derviş gibi isimlerin yani sıra ABD'de yasayan Türk toplumu temsilcileri katılacak.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler