YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türk solunun önemli isimleri bana ve Öcalan'a övgüler yağdırıyorlardı"
"Türk solunun önemli isimleri bana ve Öcalan'a övgüler yağdırıyorlardı"
"Türk solunun önemli isimleri bana ve Öcalan'a övgüler yağdırıyorlardı"
07 Aralık 2008 / 10:36 Güncelleme: 07 Aralık 2008 / 00:00

HABER: CÜNEYT POLAT


Terör örgütünün bir dönem iki numaralı adamı olan Şemdin Sakık’tan ilginç iddialar.


Bir süredir; hükümlü bulunduğu Diyarbakır E tipi cezaevinden yazdığı mektuplarla, terör örgütü, DTP, Ergenekon ve Kürt sorunu hakkında ilginç iddia ve açıklamalarda bulunuyor.


PERİNÇEK'LE, YALÇIN KÜÇÜK VE MİHRİ BELLİ İLE NASIL GÖRÜŞTÜ


Kasım ayının sonlarında yazdığı mektupta; kendi ailesi içinde soyadını kullanıp ciddi rant elde edenlerden, DTP’lilere, Abdullah Öcalan’dan, itirafçılara ve terör örgütü muhaliflerine kadar bir çok kesimin, teslim olması ve barıştan, siyasi çözümden yana tavrı nedeniyle kendisine ciddi bir kızgınlık duyduklarından bahsediyor. Ancak bu gruplar içinde öyle biri var ki, çağdaşlaşma ve ilericilik adına “Türk Solu” sloganını kullanıp aynı anda da Ergenekon örgütlenmesi içinde yer aldığı bilinen isimleri bünyesinde barındıran bir yapı. İşte o ilginç mektubun ilginç bölümleri;


“ Türk solu denildiğinde ilk elden isimleri akla gelen Doğu Perinçek’le 1989’da Beka Vadisinde, Yalçın Küçük’le 1993’te Şam’da, Mihri Belli’yle 1987’de Golan tepelerinin eteklerindeki bir tatil köyünde karşılaştım. Bu insanlar Öcalan’ı sürekli ziyaret ederlerdi. Öcalan’ı ziyaret edişlerini savaşın durdurulması ve Kürt sorununa siyasi çözüm getirme çabası olarak yorumlamıştım.


ÖCALAN'A VE BANA ÖVGÜLER YAĞDIRIYORLARDI
  


Doğu Perinçek’le karşılaştığımda orta kademe bir yöneticiydim. Savaşçılığım kendisini açığa vurmuştu ama daha sonraki yıllardaki kadar belirginleşmemişti. Yine de benim bu yönümü görmüş olmalı ki, Öcalan’a dönüp “bu amansız savaşçıları nasıl yetiştiriyorsunuz?” diye sormuştu.


Yalçın Küçük’le karşılaştığımda savaşçılıkta ün salmış birisiydim. Durmadan bana övgüler diziyordu. Bir yazısına “büyümenin fırtınasına tutulmuş adam” başlığını koymuştu. Öcalan’a dönüp “Şemdin gibi üç – beş tane komutan olsaydı Türk ordusu çoktan dize gelmişti” diyerek savaşçılığımı övmüştü.


Tatil köyünde karşılaştığım Mihri Belli ise, bir gün beni karşısına oturttu: “ Kardeşim Öcalan senin savaşın artık tıkandığını, savaşın oynayacağı bir rol kalmadığını iddia ettiğini söylüyor. Bu doğru mu?” diye sordu. “ evet doğrudur, savaşın artık bir rol oynamadığını söylüyorum” diyerek onu cevapladığımda, “ olur mu Şemdin? Yürüttüğünüz bu savaş olmasaydı bu gün ne Kürtlük kalırdı ne de Türk Solu. Bu savaş önemli roller oynadı ve halen bu savaşa ihtiyaç var, varlık yokluk meselemizdir bu savaş” diyerek savaşın gerekliliği konusunda beni ikna etmeye çalışmıştı…”
Şemdin Sakık’ın son mektubunda Türk Solu ile ilgili tespitlerine şu sözlerle devam ediyor:


ONLARIN DERDİ SAVAŞI BİTİRMEK DEĞİLMİŞ


“ Meğer Türk solunun askerleşme ve savaşma gibi bir sorunu varmış. Bu sorunu Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla çözmeye çalışmışlar ama başarılı olamamışlar. Ondan sonra da umutlarını büsbütün orduya bağlamışlar. Değişik biçimlerde orduyu yönlendirerek sonuç almaya çalışmışlar ama her seferinde orduyu kullanayım derken kullanılmışlar. Sonra da biz Kürt gerillalarını kullanmayı kafalarına takmışlar. Bunu Öcalan üzerinden yapmayı kararlaştırmışlar. Doğu Perinçek, Yalçın Küçük, Mihri Belli ve daha diğer birçok figürün Öcalan ile sıkı ilişki geliştirmeleri bunun içinmiş. Meğer savaşı durdursun diye değil, Kürt gençlerini daha fazla savaştırsın diye Öcalan’ı ziyaret ediyorlarmış. Meğer her buluşmalarında savaşın gerekliliği üzerinde duruyorlarmış. Meğer Mihri Belli’nin beni daha fazla savaşmaya ikna etmeye çalışması Kürtler için değil, Türkiye’deki emellerine ulaşmaları içinmiş. Meğer Yalçın Küçük’ün savaşan Şemdini göklere çıkarması, silahını bırakıp dağdan inen Şemdin’i de yerin dibine batırmaya çalışmasının nedeni buymuş”.     KANALA.COM


İLGİLİ HABERLER 


Öcalan’dan şimdi de CİNSEL TACİZ tezgahı mı?


Örgütün ikinci adamından akıllara durgunluk veren


Sakık’tan ilginç AKTÜTÜN değerlendirmesi


Sakık: “Terör karakol kurmakla sona ermez”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler