YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk: Silahla hak aranmaz
Türk: Silahla hak aranmaz
28 Şubat 2010 22:29
Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk ''Keşke silahlar olmasa, silahları hak arama yöntemi olarak kullanmayı da doğru bulmuyorum'' dedi.

Türk, Demokratik Toplum Kongresi'nce (DTK) Sümer Park'ta gerçekleştirilen ''Uluslararası Müzakere ve Çözüm Deneyimleri Konferansı''nın, ''Tecrübeler Işığında Türkiye Çözümü'' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, ''Türkler ve Kürtler'in sorunlarını çözmek zorunda olduklarını'' belirterek, değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bugün hiçbir şeyin değişmediğinin söylenemeyeceğini ancak bu değişikliklerin  Kürtler'i tatmin edecek boyutta olmadığını kaydeden Türk, ''Cin şişeden çıkmıştır. Vesayet rejiminin artık bu şekilde gidemeyeceğini ortaya koymuştur. Ben her meselenin iç dinamiklerle çözülebileceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Türkiye'de bugün önemli bir ihtilafın Kürt ihtilafı olduğunu söyleyen Türk, Kürtlerin taleplerinin hak ve özgürlükler düzeyinde olduğunu belirtti.

Kürt sorunu çözülmeden, Kürtler özgürleşmeden Türkiye halkının da özgürleşmeyeceğine inandığını ifade eden Türk, şu görüşleri savundu:

''Bunun için her şeyden önce demokrasi, demokratik bir cumhuriyet, hak ve özgürlüklerin güvence alındığı bir süreci yakalamamız lazım. Ancak taraflarla müzakere edilmeden bu sorun çözülmez. Bir süre önce askerlerin de açıklamaları oldu. Güç kullanarak bu sorunun çözülmeyeceğini açık bir şekilde ifade ettiler. Kürt cephesine baktığımızda, bugün elinde silah tutan PKK, sorun mutlaka diyalogla çözülmeli diyor. On yıl daha savaşsak da mutlaka diyaloğa ihtiyaç var. Ve bu acıların bitmesi için gerçekten devletin de çözüm niyetini ortaya koyacak bir duruşu sergilemesi gerekiyor. Devletin çözüm niyeti olmadan silahların bırakılmayacağını çok iyi biliyoruz. Keşke silahlar olmasa, silahları hak arama yöntemi olarak kullanmayı da doğru bulmuyorum. Bunu da açık söyleyeyim. Kürtler de öyle bakmıyor. Ama çözüm iradesi o niyet ortaya çıkmadığı zaman sadece silahları bıraksınlar demekle silahlar bırakılmıyor. Bu gerçeği görmemiz lazım.

Şimdi bugüne kadar bir çok ihtilaflı konularda devreye giren BM, niye bu konuda bir çabanın içinde olmuyor, AB neden çaba içinde olmuyor. Bunu anlamakta da zorluk çekiyoruz. Yanlış anlaşılmasın, önemli olan iç dinamiklerin harekete geçirilmesi ama sonuç olarak bu tüm Orta Doğu'yu ilgilendiren bir sorunla karşı karşıyayız. Bunun iyi görülmesi lazım.''

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Aktar da ''Kürt açılımı olacaksa devlet yapar'' gibi bir anlayışın hakim olduğunu belirterek, Türkiye'de barış dilinin bilinmediğini ifade etti.

Konferansa, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bazı BDP'li milletvekilleri, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil ve yurt dışından çok sayıda siyasetçi ile akademisyen de katıldı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler