YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk savunmasının 'gizli' devi: Milli Denizaltı
Türk donanması ilk milli denizaltı üretimine hız verdi. 2023'e kadar teslim edilmesi planlanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesi kapsamında üretilecek denizaltılar 15 gün suyun altında kalabilecek.
Türk savunmasının 'gizli' devi: Milli Denizaltı
21 Mayıs 2016 / 01:00 Güncelleme: 21 Mayıs 2016 / 00:16

Son yıllarda yerlileştirme çalışmalarına hız veren Türkiye, dev projelere imza atmaya devam ediyor. Savunma sanayisinde her geçen gün yeni bir sevindiren haber gelirken, eş zamanlı olarak birçok projenin de hayata geçmesi için çalışmalar sürüyor. yenisafak.com olarak her hafta, yerli projelerimizden birini mercek altına alarak gelişmeleri sizlere aktaracağız...

İlk dosyamızda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 2,7 milyar dolar bütçeli Yeni Tip Denizaltı 'Gizli dev' Gölcük Tersanesi'nde inşa ediliyor

Sözleşmesi 22 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren Milli Denizaltı projesi Gölcük Tersanesi'nde inşa ediliyor. İnşa aşaması 5 blokun birleştirilmesinden oluşan denizaltında bloklar ekipmanlarla donatılacak. Tüp halinde birleştirilecek bloklar, diğer donatımlarının yapılabilmesi için de havuza kaydırılacak.

Uzun süre su altında kalacak

Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olacak yeni tip denizaltılar, bünyesinde bulunan hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sonucunda yakıt hücresi sistemiyle elektrik enerjisi üretebilecek. Bu sistem atmosferik havaya ihtiyaç duymadan milli denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak.

dfdfd.jpg

Yakıt ikmali yapmadan ABD'ye gidip geri dönecek

Denizaltıların 15 gün su altında kalacağı belirtildi. Bu bağlamda tamamen dalmış olarak Akdeniz baştan başa geçilebilecek. Hiç yakıt ikmali yapmadan da ABD'ye gidip geri dönebilecek.
Projede büyük bir yerli sanayi katılım oranı bulunuyor. Çeşitli elektronik aksamların üretimi ve dizaynı noktasında yerli firmaların önemli katkısı dikkat çekiyor.

Türkiye gücüne güç katacak

Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip Denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanıyor. Buna ek olarak, denizaltı inşası, entegrasyonu ve sistemleri konusunda bilgi birikimi ve tecrübe oluşturulması hedefleniyor.

Proje ile denizaltı konusunda Türkiye'nin kendine yeter bir ülke olması yolunda ilerleme kaydediliyor. Güçlü silahlı sistemler ve savunma sanayisiyle Türkiye'nin bu alanda en güçlü ülkeler arasında yer alması sağlanacak.

Milli denizaltı çalışmalarına HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, STM AŞ, AYESAŞ, Milsoft, Meteksan Savunma ve KOÇ Bilgi Savunma şirketleri büyük destek veriyor. Denizaltıların çeşitli sistem ve donanımlarını üretecek bu firmaların yanı sıra yerli birçok firmadan da ürün tedarik edilecek.

Hepsi iyi güzel de...
 // Rasim DUMAN
KOÇ Bu işin de içinde ise, "yandı gülüm keten helva"... "Millî" denizaltımızın yazılım ve donanım sırlarının, başta İsrail olmak üzere "7 düvel"in elinde olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu adamlara madem bu kadar güveniyorsunuz, MİLGEM'i niçin aldınız ellerinden...?! ...
21 Mayıs 2016 Cumartesi 20:40
ÇOK YAVAŞIZ
 // ismail emre
80 yıllık açığı kapatmak için daha hızlı olmalıyız bunun içinde para gerekiyor eğer bir avrupa ülkesi gibi 80 yıl öncesinden başlamış olsaydık bu hız yeterdi ama telafi etmek için çok hızlı olmalıyız sonra avrupayı geçmeye başlayabiliriz......
21 Mayıs 2016 Cumartesi 15:20
Başka çare yok
 // CEM
Bu coğrafyada yaşamak istiyor isek ki başka gidecek bir yerimiz yok bunun daha daha üstünlerini yapmak zorundayız.Başka çaremiz yok.Uyutulduğumuz ve uyuduğumuz yeter artık artık uyanalım...
21 Mayıs 2016 Cumartesi 11:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler