YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk savaş uçaklarına taciz
Türk savaş uçaklarına taciz
24 Aralık 2013 14:56
Genelkurmay Başkanlığı, Yunan Patriot Füze sistemi tarafından Ege’de eğitim uçuşu yapan dört F-4E 2020 uçağına kilitlenerek taciz ettiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada "Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden dört adet F-4E 2020 uçağımız Ahikerya Adası güneybatısında Yunanistan’a ait Patriot füze sistemi tarafından saat 15.20’de iki kez 15 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir" denildi.

Açıklamada, ayrıca, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde Hava Muhabere Devriye Görevi icra eden:

İki adet F-16 uçağının, Suriye’ye ait bir adet MI-17 helikopteri ve bir adet SU-24 uçağının, Hatay Yayladağı’nın güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği, ancak söz konusu hava araçlarının sınıra 3.3 ve 5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı vurgulandı.

İki adet F-16 uçağının ise , Suriye’ye ait iki adet SU-24 uçağının, Kilis Öncüpınar ve Hatay Yayladağı güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği belirtilerek söz konusu hava araçlarının sınıra 2.7 ve 3 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı kaydedildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler