YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Polisi'nin 'Gezi' devrimi
Gezi olaylarındaki biber gazı müdahalesiyle eleştirilen polis, yöntem değiştiriyor. Artık toplumsal olaylarda gaz kullanılmayacak, ‘Diyalog Grubu’ devreye girecek.
Türk Polisi'nin 'Gezi' devrimi
25 Ekim 2013 / 07:04 Güncelleme: 25 Ekim 2013 / 08:28

İstanbul polisi, Gezi olaylarından ders çıkardı ve toplumsal olaylardaki müdahale yöntemlerini değiştirme kararı aldı. Yeni stratejide en büyük değişiklikler göstericilerle diyalog grubu oluşturulması, mümkün olmadıkça gaz kullanılmaması, TOMA suyuna ilaç karıştırılmaması olacak.

Diyalogla gerilim düşecek: Yeni proje kapsamında üst düzey emniyet yetkililerine kurs verildi. Aralarında üst düzey emniyet yetkililerinin de bulunduğu bir “Diyalog Grubu” oluşturuldu.

Gruba, toplumsal olaylarda göstericilerle yapılacak görüşmeler konusunda taktik bilgiler verildi. Diyalogçu grup, olay başlamadan göstericilerle temas kuracak ve müdahale yapılmadan dağılmalarını sağlamaya çalışacak. Diyalogçu ekip, polisle, göstericiler arasındaki gerilimi düşürmeye çalışacak.

Asgari gaz kullanımı: Gezi olaylarında polis en büyük tepkiyi her fırsatta gaz kullandığı için aldı. Gaz konusunda yeni kararlar alındı. Başta Çevik Kuvvet olmak üzere tüm polislere, mecbur kalmadıkça gaz kullanmaması, kullanıldığında aşırıya kaçılmaması ve 45 derecelik açıyla atılması talimatı verildi. Hastane ve okul çevrelerinde ve olayla ilgisi olmayan vatandaşların yoğun olduğu yerlere artık gaz atılmayacak.

TOMA'lar katkısız su sıkacak: Çok tartışılan diğer uygulama ise TOMA’lardan biber gazlı su sıkılmasıydı. Yeni uygulamada TOMA’lardan katkısız su sıkılacak. Yapılan boyalı saldırılara karşı TOMA’ların çevresi jelatinle kaplandı.

 

AKŞAM

Etiketler:
DİYALOG
 // emir toprak
güzel bi uygulama olmuş fakat diyolog zaten yapılan bi uygulama ... diyaloga karşı olarak gösterici grup molofla, kaldırım taşı, havai fişek demir misketler le karşılık verirse o zaman ne olacak ...
25 Ekim 2013 Cuma 08:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler