YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk pilot inanılmazı başardı! 30 saniyesi vardı...
Afrin'de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, hedefi yukarıdan bomba bırakarak vuramayacağı için, yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.
Türk pilot inanılmazı başardı! 30 saniyesi vardı...
23 Ocak 2018 / 09:00 Güncelleme: 23 Ocak 2018 / 09:26

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı harekatında Türk pilot dünya savaş tarihine geçecek bir risk alarak inanılmazı başardı. PYD'li teröristlerin bir tüneldeki inine bomba bırakmak isteyen pilot, yere 20 metre mesafeye kadar alçalarak tüneldeki hedefi vurdu. Afrin'deki teröristler bir dağın altını silah ve mühimmat deposu haline getirmişti.

Pilot, Afrin'deki teröristler tarafından, içi silah deposu haline getirilen bir dağı vurma görevini aldı. Ancak depo dağın altındaki bir tünelde bulunduğu için yukarıdan bırakılacak bir bomba işe yaramayacaktı. Pilot bu noktada inanılmaz bir risk almayı tercih etti. Aklındaki manevrayı gerçekleştirebilmek için öngörülen süresi de hayli kısıtlıydı.

30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Ve pilot harekete geçti. Pilot, silah deposunun ağzına lazerle işaret koydu. Ateşlemeyi yatay olarak yapması gerekiyordu. Deponun ağzını tam olarak görebilmek için hızla alçaldı. Öyle ki, istediği mesafeye geldiğinde yerden sadece 20 metre yüksekteydi. Bu büyük riske rağmen her şey yolunda gitti. Yatay olarak ateşlenen füze tam isabetle hedefi vurdu. Öyle ki, tepenin arkasına açılan diğer girişten de dumanlar yükseldi.

MESUT HAKKI CAŞIN: 30 SANİYESİ VARDI

Eski bir savaş pilotu olan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın pilotun inanılmaz manevrasını şöyle yorumladı: Pilot bu hedefi görüyor. Belli bir mesafeden hedef tespiti yapmış. Ona göre dalış açısını planlamış. En büyük riski göze alarak tüm hedefleri vurabileceğini göstermiş. Buradaki yaklaşması, açısı pilotun inisiyatifine kalmıştır.

Çünkü pilot demek, karar verebilen, inisiyatif sahibi, riski göze alabilen insan demektir. Kahramandır. Herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Tehdit süresi 30 saniyenin altında. 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Bir de füzenin blast etkisi var. Zamanında kaçırmayı yapamazsa, kendi füzemizle kendimizi vururduk.

 // tarzan
Umarım böyle kahramanlıklar okullarda deli saçması diye anlatılmaz köklü okulları bitirmiş hocalarımızca...
23 Ocak 2018 14:42
Tillirsın pes etmeyipte ne yapsın?
 // Ahmet Y.
Conilerin, bölge de bulunan gözlemcileri tarafından, bu olayın haberi, bizden önce abd ye ulaşmıştır. Türk askerinin ve pilotlarının zekasına ve kıvraklığına şahit olan o gözlemciler ilgili üst düzey eşkiyalarına kim bilir nasıl anlattılar bu olayı :)))) Dolayısıyla tillirsın da mecbur çark etti. Belli etmemeye çalışsalar da, onlarda bu kıvraklığa ve zekaya sahip, bugüne kadar böyle bir pilotun yetiştiğini sanmıyorum. Çünkü özellikle f-16 ları en iyi kullanan pilotların Türk pilotları olduğunu da tüm dünya biliyor. O sebeple maçaları yusuf yusuf yapmaya başladılar :)))...
23 Ocak 2018 Salı 12:38
 // Boğaçhan
Maşaallah barekallah sübhanallah. Bunun gibi olaylar en az 200 yıldır üzerimizde ölü toprağı gibi serilen o lanet olası aşağılık kompleksinin ne kadar yersiz ve aptalca olduğunu gösterir....
23 Ocak 2018 10:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler