YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Ordusu için tarihi gün: Barış Kartalı orduya teslim edildi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törende "Barış Kartalı" orduya teslim edildi.
Türk Ordusu için tarihi gün: Barış Kartalı orduya teslim edildi
21 Şubat 2014 / 15:50 Güncelleme: 21 Şubat 2014 / 15:55

''Barış Kartalı" projesi kapsamında havadan ihbar ve kontrol uçağının, 3. Ana Jet Üssü'nde düzenlenen Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giriş töreni için Konya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan burada bir konuşma yaptı

"Kimseye muhtaş olmayacağız"

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Farklı bir gururu taşıyoruz. 2003'te ilk adımı attık ama bazı sıkıntılar yüzünden bugüne ertelendi. Verdiğimiz emeklerin karşılığını alıyoruz. Donanmamız milli savaş gemileriyle donatıldı. Uçakların modernizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet tarihinde ilk tasarım uçağı olan Hürkuş gökyüzüyle buluştu. 

Havadan erken kontrol uçağını TSK'ya teslim ediyoruz. 4 uçaklık filonun ilk uçağı bu yıl göreve başlayacak. Bugün havadan kontrol ve istihbarat uçağını ordumuzun envanterine katıyoruz. Uçaklarımızın çalkantılı bir dönemde ordumuza katılmasını çok önemli buluyorum. Havadan ihbar ve kontrol uçakları ordumuzun gökyüzünde adeta gözü olacak. Barış Kartalı hava savunmamıza önemli katkıda bulunacak. Hava sahamıza karşı tehlikede erken uyarı olacak. Ayrıca 109 helikopter daha TSK'ya katılacak. 

Bu süreçte elde edilen teknolojik birikim ülkemize fayda sağlayacak. Tüm bu çalışmalarla gayemiz zorlu coğrafyamızda ortaya çıkan savunma noktasında askerimizi kimseye muhtaç etmemektir."

"Barış Kartalı gücümüze güç katacak"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklaması ise şöyle:

"Böyle bir projenin hayata geçirilmesinden ötürü çok mutluyum. Güçlenecek hava kuvvetlerimiz için gurur duyulacak bir gün. Barış Kartalları gücümüze güç katacak ve ordumuzun gözü olacak. 

Bu uçaklara ilk sahip olma arzumuz 2002 yılında ortaya çıkmıştı. Bu süreçte görev alanların büyük emeği geçmiştir. 

Ordumuza katılacak olan 4 Barış Kartalı uçağının adlarının Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olarak seçilmesini de doğru bir tercih olarak gördüğümü belirtmek isterim."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler